Proč se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění – 4 důvody

Každý řidič po koupi svého plechového miláčka musí myslet na to, aby uzavřel zákonem stanovené povinné ručení. O čem ale může přemýšlet je sjednání havarijního pojištění, které rozhodně stojí za to, a to hlavně v případě, že se jedná o nový automobil. Jaké jsou důvody pro uzavření havarijního pojištění? 

Mezi nejčastější argumenty, které lidé uvádí jako důvod pro neuzavření havarijního pojištění, jsou, že se jedná o starý automobil nebo že je to příliš drahé a zkrátka se to nevyplatí. Spadá do kategorie škodového pojištění. Naproti tomu obnosové pojištění se netýká majetku, nýbrž újmy na zdraví.

Zatímco havarijní pojištění je dobrovolné, povinné ručení je pro všechny řidiče povinné. Prostřednictvím srovnání povinného ručení lze nalézt všechny momentální nabídky, které pojišťovny nabízí, a najít si tak to nejlevnější. Mimo to je uzavření pojištění prostřednictvím kalkulaček velmi jednoduché a je to otázka několika minut. 

Havarijní pojištění lze definovat jako pojištění vozidla, které v momentu dopravní nehody pokrývá škody na vlastním majetku a zdraví. Nemůže se tak stát, že v případě toho, že je člověk viníkem nehody, se opraví pouze auto poškozeného z povinného ručení a jeho automobil je již leda na odpis. Oprava škody na autě viníka spadá pod havarijní pojištění.

Havarijní pojištění neslouží jen pro případ zavinění dopravních nehod. Součástí je i vandalismus, odcizení vozu nebo živelná pohroma. V rámci havarijka jsou i příplatkové možnosti jako je připojištění předních skel nebo srážka se zvěří. Zejména u nejdražších aut je havarijní pojištění nezbytnost.

Havarijní pojištění je sice dobrovolné, avšak pokud má člověk auto na leasing, většinou bude muset mít havarijní pojištění sjednané. V takovém případě také bude podepisovat vinkulaci pojistného plnění. Co je vinkulace se lze dozvědět v podrobném článku.

Jaké jsou důvody pro uzavření havarijního pojištění a co je z havarijního hrazeno?

Havarijní pojištění je pro jakýkoliv automobil

Uzavření havarijního pojištění se neváže na vybrané stáří nebo značku automobilu. Je tedy jedno, zda si člověk chce pojistit Škodu Felicii z roku 1980 nebo nové BMW z roku 2021. Pojistník ale musí počítat s tím, že čím dražší auto je, tím vyšší bude výše pojištění. Existují tzv. kategorie vozidel

Havarijní pojištění se dá sjednat na jakýkoliv automobil. Je jedno, zda se jedná o starší nebo nové vozidlo.

Sestavení havarijního pojištění na míru

Mnoho pojišťoven je otevřeno novým typům pojištění na nejrůznější modely aut. Každý, kdo si chce pojištění uzavřít, může mít jiné potřeby, a to ve výši pojistného krytí, rozsahu ochrany nebo využití asistenčních služeb

Sjednání havarijního pojištění je možné i s nulovou spoluúčastí

Co pro pojistníka znamená, když má sjednanou nulovou spoluúčast havarijního pojištění? Že případná škoda je hrazena pojišťovnou, a to v celém rozsahu. Člověk tak nemusí platit ani korunu. Musí se však počítat s tím, že výše havarijního pojištění je vyšší než ta s několika procentní spoluúčastí

Ochrana nejen při dopravní nehodě 

Jak již bylo výše naznačeno, pod havarijní pojištění nespadá pouze dopravní nehoda, dokonce i živelná katastrofa nebo vandalismus. Opravit si tak člověk může nechat například odřené auto způsobené častým parkováním v obchodních centrech nebo zatopené auto. 

Kdo má zcela nové auto, měl by přemýšlet o pojištění GAP. Jedná se o připojištění k havarijnímu pojištění. a jeho úkolem je uchovat cenu nového vozidla ve stejné výši po dobu tří let.