Povinné ručení je nejzákladnějším pojištěním vozidel. Bez něj nesmí motorové vozidlo vyrazit na veřejnou komunikaci za žádných okolností. Mezi velkým počtem nabídek však může být náročné nalézt vyhovující a cenově dostupné pojištění. Díky kalkulačce povinného ručení si ovšem lze sjednat pojistku na míru snadno a rychle. Jak funguje srovnání cen povinného ručení?

Zákonné pojištění auta kryje škody na majetku a zdraví vzniklé při nehodě na veřejných komunikacích. Jednoduše, pokud člověk zaviní autohavárii nemusí způsobené škody hradit z vlastních zdrojů, postará se o to pojišťovna, u které má povinné ručení sjednané.

Využijte online kalkulačka a získejte nejlevnější povinné ručení na míru za pár minut.

Srovnat povinné ručení online >

Nevýhodou povinného ručení je fakt, že hradí pouze škody na vozech třetích stran, zatímco své rozbité auto si musí pojištěnec nechat opravit na vlastní náklady. To neplatí jen, pokud má v určitém rozsahu sjednané také havarijní pojištění.

Povinné ručení musí mít nový majitel zřízené již při přepisu vozu, pokud kupuje ojeté auto. Stejně tak se bez pojistky neobejde akt přihlášení vozidla, který se naopak týká koupě nových aut.

TIP: Jak je to s přepisem auta? Co vše je k převodu potřeba? Nestačí pouze změnit povinné ručení, avšak pro přepis auta je důležitá i evidenční kontrola na STK a písemná žádost.

Řidiči, který brázdí silnicemi bez povinného ručení, se jeho lehkomyslnost nevyplácí. Podle zákona o povinném ručení se dopouští přestupku a může dostat pokutu až 40 000 Kč. Přitom ceny nejlevnějšího povinného ručení začínají již na 968 Kč ročně.

Kalkulačka povinného ručení – srovnávač

Časy, kdy člověk musel shánět pojistku na pobočce pojišťovny, jsou ta tam. Sjednání online povinného ručení již dnes není nic neobvyklého a zvládne to i méně zkušený uživatel internetu.

Srovnávač povinného ručení je chytrý nástroj, který dokáže z několika údajů vykouzlit levné povinné ručení na míru. Celý proces zabere sotva pět minut a nakonec nezbývá než si pojistku sjednat a vyjet s novým vozem do ulic.

Sjednat si povinné ručení lze z pohodlí domova. Stačit bude jen připojení k internetu a mobilní telefon.

Na online kalkulačce lze získat to nejlevnější povinné ručení, jelikož srovnání povinného ručení nutí pojišťovny snižovat ceny, aby obstály s konkurencí. Online portály navíc neutrácí peníze za drahé pobočky, a tak jsou schopny nabídnout pojištění za výrazně nižší ceny.

Povinné ručení lze získat již od 968 Kč ročně.

Prohlédnout si ceník nejlevnějšího povinného ručení >

Nejlepší je, že srovnávač povinného ručení je dostupný všem bez rozdílu, a to zcela zdarma a nezávazně. Nabídky si mohou zájemci pouze prohlédnout, a pokud si prozatím nevyberou, nebo si ještě pojistku sjednávat nechtějí, mohou se kdykoliv vrátit zpět.

Jaké jsou výhody online kalkulačky povinného ručení?

 • levné povinné ručení již od 968 Kč za rok
 • online pojištění na míru podle zadaných údajů
 • rychlé, nezávazné a bezplatné srovnání nabídek
 • možnost sjednat si také povinné ručení na motorku
 • zelená karta, doklad o povinném ručení, přijde do pár minut na e-mail

Porovnat ceník nejlevnějšího povinného ručení lze na tomto odkazu.

Srovnání cen povinného ručení

Cena povinného ručení se odvíjí od několika různých faktorů. Svou roli hraje bydliště či věk řidiče a samozřejmě také parametry vozidla, pro které se pojištění odpovědnosti vozidel sjednává. Ceník nejlevnějšího povinného ručení tak není pro všechna vozidla jednotný.

Zásadní vliv na cenu povinného ručení má také jeho rozsah a strategie konkrétní pojišťovací společnosti. Například cena povinného ručení Allianz se utváří až v návaznosti na počet najetých kilometrů. Řidič tak platí, jen když opravdu jezdí. Podobnou strategii zvolila i pojišťovna Pillow.

Jaká kritéria vstupují do výpočtu ceny pojistky?

 • typ, značka a model vozidla
 • způsob využití vozu
 • objem a výkon motoru
 • rok výroby
 • věk osoby pojištěnce místo trvalého bydliště
 • bonusy a malusy

O výši bonusu, případně malusu, rozhoduje délka bezeškodného období na kontě řidiče. Za několik let s bezeškodním průběhem se tato sleva může vyšplhat velmi vysoko. Například u povinného ručení AXA je to až 67 %.

Naopak pokud řidič v minulých letech pochybil a způsobil jednu či více pojistných událostí, může na něj pojišťovna uvalit tzv. malus. Na rozdíl od bonusu, pak dojde ke zvýšení ceny pojistky.

Opatrná a zodpovědná jízda tedy může s cenou pojištění zahýbat směrem dolů. Velký vliv na cenu pojištění má však objem a výkon motoru. Čím výkonnější auto, tím spíše půjde cena nahoru. Pokud člověk shání levné povinné ručení, měl by na to myslet již při výběru nového vozu.

Povinné ručení musí mít sjednané každé motorové vozidlo, jinak nemusí na vozovku.

Díky kalkulačce povinného ručení bez osobních údajů lze však získat pojištění mnohem levněji. Do hry nicméně mohou vstoupit i další slevy. Například při sjednání ČSOB povinného ručení online lze získat slevu až 10 %. Obdobně je možné něco ušetřit při sjednání komplexního autopojištění u jednoho pojišťovacího subjektu.

Porovnání povinného ručení – pojišťovny

Každá z pojišťoven spadajících pod Kancelář pojistitelů má pro své klienty připraveno několik balíčku povinného ručení, ze kterých si mohou dle svých preferencí vybírat. Balíčky se obvykle liší pojistným limitem, rozsahem nebo připojištěním v ceně.

Do porovnání povinného ručení, které umožňuje online kalkulačka, zahrnuje následující pojišťovny:

Všechny výše uvedené pojišťovny zároveň také nabízejí havarijní pojištění, případně další typy pojištění vozidel.

Povinné ručení na motorku

Vedle klasického pojištění vozidel, si lze sjednat také povinné ručení na motorku. Pojišťovny se dokonce přizpůsobily poptávce a nabízejí motorkářům kromě celoročního, také sezónní povinné ručení. Ti díky této nabídce nemusejí platit pojistku celoročně, ale pouze během měsíců, kdy na silnice s motocyklem vyrážejí.

Na srovnávači povinného ručení si mohou pojistku sjednat také řidiči motocyklu.

Srovnat ceny povinného ručení >

Je běžné, že pokud majitel auta neplánuje vůz pár měsíců používat a chce pozastavit platbu povinného ručení, musí přistoupit k dočasnému odhlášení vozidla a odevzdat registrační značku společně s malým technickým průkazem do depozitu.

V případě motocyklu jsou však z pojistky vyjmuty zimní měsíce. Pojištění se tak platí pouze za sezónu, aniž by řidič musel vozidlo odhlašovat.

Také povinné ručení na motorku lze bez problému sjednat online a získat tak levnější pojistku.

Motorkáři si mohou také sjednat havarijní pojištění a chránit se tak před úhradou škod, které vzniknou při havárii, vandalismu, živelné události nebo odcizení.

Doplňkové pojištění – připojištění k povinnému ručení

Pojišťovny k základnímu balíčku povinného ručení, který zahrnuje také asistenční služby, obvykle nabízejí celou řadu doplňkových pojištění. Řidiči si tak mohou své autopojištění přizpůsobit zcela podle sebe a svých potřeb.

Mezi nejčastější typy připojištění vozidel se řadí například:

 • úrazové pojištění
 • pojištění zavazadel
 • pojištění skel
 • pojištění střetu se zvěří a živly
 • pojištění náhradního vozidla
 • pojištění právní ochrany

Všeobecně se také velmi doporučuje mít sjednané havarijní pojištění, které na rozdíl od zákonného pojištění kryje i škody na vlastním voze. Srovnat si jednotlivé nabídky lze stejným způsobem, jak je tomu v případě povinného ručení, a to na kalkulačce havarijního pojištění.

Ta funguje na identickém principu jako srovnání povinného ručení. Stačí zadat několik údajů o sobě a o svém autě a srovnávač přehledně seřadí veškeré dostupné nabídky. Nejlevnější havarijní pojištění je poté na dosah ruky.

Ukončení povinného ručení –  výpověď

Je na obzoru levnější nabídka pojistky? Nejprve je nutné podat výpověď povinného ručení u stávající pojišťovny. Protože však pojišťovny nevidí rády utíkat své klienty ke konkurenci, nelze výpověď povinného ručení podat jen tak bez důvodu.

Ukončit povinné ručení lze z několika různých důvodu, výhodnější nabídka u konkurenčního subjektu však mezi nimi bohužel není. Nejjednodušší je proto smlouvu s pojišťovnou ukončit současně s blížícím se závěrem pojistného období.

Kdy lze přistoupit k zrušení povinného ručení?

 • do dvou měsíců od podpisu smlouvy
 • v případě změny vlastníka vozu (tj. přepisu vozidla)
 • v případě vyřazení vozidla z evidence
 • do tří měsíců od pojistné události
 • do jednoho měsíce při změně ceny pojistky

Zrušení povinného ručení je tak podmíněno jednou z výše uvedených situací. Výpověď povinného ručení je obvykle nutné doručit poštou na adresu pojišťovny. Vzor výpovědi povinného ručení je dostupný volně na internetu nebo přímo na stránkách pojišťovny.