Autolékárnička 2022 – platnost a obsah lékárničky do auta

Autolékárnička patří k motorovým vozidlům stejně neodmyslitelně jako volant nebo brzdy. V případě dopravní nehody nebo nutnosti ošetření je její přítomnost uvnitř vozu nezbytnou. Přesný obsah autolékárničky je definován zákonem. Co do ní patří a co naopak ne? Mají jednotlivé položky datum expirace?

Nutnost autolékárničku v automobilu vozit a co konkrétně v ní mít stanoví vyhláška č. 206/2018 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění vyhlášky č. 235/2017 Sb. Ta rozlišuje druh autolékárniček podle kategorie vozidel.

Obsah autolékárničky je striktní a za jeho nedodržení hrozí řidiči pokuta až 2 000 korun.

Motolékárnička se týká motorových vozidel kategorie L, do níž spadají různé typy vozidel se dvěma, třemi, nebo čtyřmi koly. Motocykly, mopedy, nebo čtyřkolky. Obsah motolékárničky je oproti autolékárničce mírnější. Musí obsahovat:

 • 1x obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
 • obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
 • obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm)
 • rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu

Mopedy a motokola mají z povinnosti vozit s sebou motolékárničku výjimku. Přesto je doporučováno na cestách několik základních zdravotních pomůcek mít. Nehoda není náhoda a jednoduché škrtící obinadlo může v takovém případě zastavit krvácení a zachránit život.

Sjednat si pojištění vozidla je povinné pro všechny majitele automobilů. Online kalkulačka povinného ručení pomůže vybrat to nejvýhodnější.

Spočítat výši povinného ručení na kalkulačce >

Obsah autolékárničky je dle vyhlášky č. 206/2018 Sb. (na rozdíl od motolékárničky) rozsáhlejší a dále se liší i dle typu motorového vozidla na osobní automobily, nákladní automobily nebo dodávky. Z povinnosti vlastnit autolékárničku jsou vyjmuta vozidla z kategorie L a jednonápravový traktor s přívěsem nebo motorovým vozíkem.

Kromě povinné výbavy autolékárničky se může hodit s sebou vozit i pár jednoduchých pomůcek, například respirátor, dříve povinnou roušku, balenou vodu nebo svítilnu.

Pro osobní vozy a vozidla, které pojmou 9 až 80 cestujících, postačí autolékárnička velikosti I, v níže nesmí chybět zejména tento zdravotnický materiál:

 • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
 • 3x obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
 • náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm)
 • obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm)
 • rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
 • nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka nejméně 14 cm
 • isotermická fólie (min. rozměr 200 x 140 cm)

Pro vozy MHD nebo pro hromadnou přepravu osob s více než 80 cestujícími jsou požadavky na obsah autolékárničky přísnější. Týká se to hlavně množstevní části jednotlivých položek. Je potřeba mít k dispozici více obvazů a náplastí.

Havarijní pojištění pomůže při střetu s cizím vozidlem vyřešit spoustu problémů. Zejména finančního rázu. Jak nic nepodcenit a připravit se na nejhorší lze snadno zjistit na online kalkulačce.

Spočítat výši havarijního pojištění na online kalkulačce >

Na kontrolu autolékárniček v automobilu velká část řidičů zapomíná. Ačkoli se jedná o povinnou výbavu pro všechny motorové vozy, bývá často při namátkových kontrolách policií ČR kamenem úrazu. Její přítomnost totiž sama o sobě nestačí. Je důležité, aby obsahovala vše, co obsahovat má, v neporušeném a čistém stavu a v mezích expirace.

Jaká je platnost autolékárničky 2022? Dle vyhlášky rovných 48 měsíců, tedy expirace autolékárničky nastane po čtyřech letech od zakoupení. Datum expirace je nutné hlídat zejména pro maximální spolehlivost a funkčnost jednotlivých částí. Vyhláška neurčuje, zda je řidič povinen si autolékárničku sestavit sám, nebo může zakoupit už kompletní sadu.

Autolékárnička musí být zřetelně označena. Dodatečné info o tísňových linkách šetří v případě nouze cenné vteřiny.

Pořídit si hotovou a jasně označenou autolékárničku je optimálním řešením. Účastník silničního provozu bude mít jistotu, že v autolékárničce nechybí nic podstatného a nemusí trávit čas sháněním jednotlivých položek. Cenový rozdíl nové kompletní lékárničky, a té sestavené, je minimální.

Pro cesty autem je důležité sjednat si cestovní pojištění. Náklady na zdravotní ošetření se totiž v zahraničí mohou vyšplhat do závratných výšin.

Spočítat výši cestovního pojištění na kalkulačce >

Autolékárničky Dr. Max jsou k dostání ve všech kamenných pobočkách i na e-shopu, a jedno balení vyjde na zhruba 200 až 300 korun. Autolékárničku prodávají i lékárny Pilulka, Lékárna.cz, a Benu. Oproti loňskému roku se dle legislativního nařízení obsah autolékárničky nikterak nezměnil. Změna autolékárničky, respektive její výměna tudíž není nutná.

Autolékárničku je vhodné skladovat ve voze v přihrádce spolujezdce, případně v zavazadlovém prostoru. Důležité je nevystavovat ji přímému slunečnímu záření a vždy vědět, kam pro ni v případě nouze sáhnout.