Povinné ručení

Kalkulačka povinného ručení

 • Online sjednání do 2 minut
 • Sleva až 50 %
 • Většina řidičů přes kalkulačku ušetří
Spočítat povinné ručení

Proč zvolit Vpojisteni.cz?

Neustále se snažíme zajistit našim uživatelům ty nejvýhodnější a nejlevnější nabídky pojištění. Naše kalkulačky pracují s aktuálními nabídkami a za sjednání nabízíme slevu.

Nulové poplatky

Neúčtujeme si žádné poplatky - naopak za sjednání nabízíme slevy.

Online sjednání

Celé vyřízení lze provést online z pohodlí domova.

Nejvýhodnější nabídky

Naše kalkulačka pracuje s nejlevnějšími nabídkami na trhu.

Spočítat povinné ručení

Každý řidič dopravního prostředku touží získat co možná nejlevnější povinné ručení 2024. Povinnost sjednat toto autopojištění je daná zákonem a nikdo se jí bohužel nemůže vyhnout. Pokud by auto pojištěné nebylo, hrozily by vysoké pokuty. Naštěstí je dnes velmi jednoduché najít a sjednat nejlevnější povinné ručení 2024. Jak na to?

Povinné ručení je základní formou pojištění, kterou musí mít každé vozidlo, které je provozováno na veřejných komunikacích. Zákonná povinnost pořídit si toto pojištění je důležitá jak z hlediska dodržování zákonů, tak pro ochranu sebe a ostatních účastníků silničního provozu.

OBSAH ČLÁNKU

Jak najít co nejlevnější pojištění auta?

Srovnávač povinného ručení 2024

Nejlevnější povinné ručení 2024

Cena nejvýhodnějšího povinného ručení na auto

Na čem závisí cena pojištění auta?

Kdo získá nejlevnější povinné ručení?

Jak ukončit nevýhodné povinné ručení?

Levné havarijní pojištění

I když povinné ručení je nezbytné, to neznamená, že je nutné platit přemrštěné částky. Pokud chce řidič získat levné pojištění vozidla, musí porovnat všechny pojišťovny najednou, což je bez pomoci adekvátního nástroje velice náročné.

Stačí však zvolit tento srovnávač povinného ručení, jehož výstupem bude přehledný ceník nejlevnějšího povinného ručení všech pojišťoven s jejich nabídkami šitými přímo na míru.

Nejlevnější povinné ručení na míru si lze sjednat online skrze speciální kalkulačku.
Vyzkoušet online kalkulačku povinného ručení >

Jak najít co nejlevnější pojištění auta?

Ke snadnému, rychlému a hlavně bezplatnému porovnání a získání nabídky na nejlevnější povinné ručení stačí zadat do formuláře několik základních údajů o konkrétním vozidle a o daném majiteli. Výsledkem je okamžité srovnání povinného ručení, které je bezplatné a nezabere v podstatě žádný čas.

Vybrat si nejlevnější povinné ručení pak dokáže naprosto každý. Stačí výsledky seřadit dle odpovídajících priorit, mezi nimiž může figurovat i cena povinného ručení. Přihlížet lze každopádně i k ostatním údajům, jako je finanční plnění.

Pomocí jediného tlačítka je možné porovnat balíčky všech pojišťoven najednou a vyhnout se tak náročnému porovnávání cenových nabídek přes webové stránky pojišťoven nebo různých pojišťovacích brokerů, kteří často nebudí zrovna velkou důvěru. Pojištění auta lze samozřejmě také ihned sjednat.

Před přechodem k nové a výhodnější nabídce je však třeba zrušit pojistku u stávající pojišťovny. To znamená využít lepší podmínky a přistoupit k zrušení povinného ručení.

Díky nejlevnějšímu povinnému ručení lze bez obav řídit také v cizině.
Díky nejlevnějšímu povinnému ručení lze bez obav řídit také v cizině.

Srovnávač povinného ručení 2024

Srovnávač povinného ručení 2024 je nástroj, který umožňuje porovnat nabídky povinného ručení od různých pojišťoven. Tento online nástroj vyžaduje zadat informace o vozidle a pojištěném. Poté zobrazí nabídky od různých pojišťoven, které jsou k dispozici na trhu.

Srovnávače povinného ručení bývají součástí webových stránek specializovaných na porovnávání pojištění nebo finančních služeb. Zadáním požadovaných informací do srovnávače člověk získá přístup k širokému spektru nabídek od různých pojišťoven, což mu umožní snadno porovnat ceny, krytí a další podmínky nabízených pojistek.

Výhody použití srovnávače povinného ručení 2024 zahrnují:

 1. Rychlost a pohodlí: Porovnání nabídek od různých pojišťoven pomocí srovnávače umožní ušetřit čas a úsilí, které by člověk jinak musel vynaložit na individuální kontakt s každou pojišťovnou.
 2. Široká nabídka: Srovnávače umožní vidět nabídky od širokého spektra pojišťoven, což pomůže najít nejlepší možnou variantu pro konkrétní potřeby a rozpočet.
 3. Objektivní porovnání: Srovnávače poskytují objektivní a nezaujatý přehled o cenách a podmínkách různých pojišťoven, kdy se člověk může v klidu a pohodlí domova rozhodnout pro tu, která mu nejvíce vyhovuje.

Srovnávače pojištění lze používat nejen pro auta. Pokud člověk vykonává profesi, která vyžaduje vysokou odbornost a je s ní spojeno vysoké riziko, pak je ze zákona nařízeno mít sjednané pojištění profesní odpovědnosti. I v tomto případě lze využít srovnávač pojištění. Co je to pojištění profesní odpovědnosti a jak to funguje?

Nejlevnější povinné ručení 2024

Stačí tedy pouze obětovat trochu svého času k vyplnění jednoduchého formuláře v internetové kalkulačce povinného ručení, díky které si člověk udělá představu o tom, zda cenu povinného ručení zbytečně nepřeplácí. Pokud ano, nevyplatí se dlouho váhat. Do pár minut si lze objednat přes online kalkulačku nový pojišťovací produkt, který bude výhodnější.

Nejlevnější povinné ručení 2024 je příjemnou a hlavně bezplatnou cestou k finančním úsporám, které se brzy dostaví. Stejně tak lze výrazně ušetřit s nejlevnějším havarijním pojištěním.

Bonusem k nízké ceně za pojištění je bezpochyby také možnost sjednání pojištění online, díky níž není nutné nikam osobně chodit.

Cena nejvýhodnějšího povinného ručení na auto

Ceny pojištění auta se odvíjí od mnoha faktorů, proto se sestavují pro každé auto individuálně. Obecně však platí, že nejvýhodnější povinné ručení na auto získají řidiči, kteří si pojistku sjednají přes kalkulačku povinného ručení. Při sjednání levného pojištění auta online lze ušetřit i 70 % oproti cenám v pojišťovnách. Cena nejvýhodnějšího pojištění auta může začínat na 968 Kč ročně.

Na čem závisí cena pojištění auta?

Cena autopojištění se stanovuje na základě parametrů vozidla, věku a bydliště jeho vlastníka, bonusu či malusu a dalších kritérií. Vždy je nutné na všechny parametry nahlížet komplexně. Nezanedbatelnou roli hraje mimo jiné způsob cenotvorby příslušné pojišťovny. Jedna pojišťovna může klást větší důraz na to, kde pojistník bydlí, než na například na jeho věk. Jiná instituce může zase hledět především na věk.

Na cenu pojištění auta má vliv:

 • objem a výkon motoru
 • stáří a výbava vozidla
 • typ vozidla a způsob jeho využití
 • věk pojistníka
 • trvalé bydliště pojistníka
 • délka bezeškodního průběhu

Všechny zmíněné aspekty pojišťovny zohledňují a přizpůsobují jim cenu povinného ručení. Je tedy zřejmé, že nelze jednoznačně říci, kdo nabízí nejlevnější pojištění auta a jaká je jeho přesná cena. Každý řidič totiž může za pojistku platit úplně jinou částku.

Objem a výkon motoru

Čím vyšší objem a výkon motoru, tím vyšší cena pojištění auta. To platí jak pro povinné ručení, tak pro havarijní pojištění. Silné auto zkrátka jezdí rychleji a škody v případě nehody bývají vážnější, než kdyby je způsobilo méně výkonné vozidlo.

Stáří a výbava vozidla

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že povinné ručení pro stará vozidla je dražší než pojistka pro novější auta. Nová vozidla jsou na tom z hlediska bezpečnosti obecně lépe, a to díky pokročilé výbavě, jež do jisté míry pomáhá předcházet dopravním nehodám.

Typ vozidla a způsob jeho využití

Roli hrají také aspekty jako typ vozidla a způsob jeho využití. Typem se zde myslí kategorie vozidla, tedy např. kategorie L, M, N apod.

Důležitý je samozřejmě i způsob, jakým je automobil využíván. Jinak řečeno, zda se jedná o vozidlo pro běžný provoz, vozidlo taxislužby, vozidlo určené k půjčování atd.

Věk pojistníka

Dalším zásadním faktorem je věk pojištěného. Obecně za povinné ručení nejvíce zaplatí mladí řidiči, u nichž se předpokládá nedostatek zkušeností. Ve skupině řidičů od 18 do 25 let je dle statistik ČKP ostatně největší počet těch, kteří způsobí dopravní nehodu. Mezi rizikové řidiče patří také senioři (většinou nad 75 let).

Trvalé bydliště pojistníka

V tomto případě je pravidlo jednoduché – čím větší město, tím dražší pojistka na auto. Nejvíce tedy za povinné ručení zaplatí řidiči z Prahy. Pozor, roli hraje vždy bydliště trvalé, a to i tehdy, když se na něm řidič dlouhodobě nezdržuje.

Limity a připojištění

Mezi faktory ovlivňující cenu autopojištění patří také výše pojistných limitů a případná připojištění. Obecně platí, že čím vyšší pojistné limity, tím vyšší cena pojištění auta. Různá doplňková pojištění cenu samozřejmě také zvýší.

Minimální výše pojistných limitů daná zákonem je 35 milionů korun, běžně jsou však nabízeny limity až do výše 200 milionů korun.

Mezi dostupná doplňková pojištění k povinnému ručení patří:

 • pojištění zavazadel
 • pojištění skel
 • pojištění střetu se zvěří
 • pojištění živelné události
 • pojištění právní ochrany
 • úrazové pojištění
 • nadstandardní asistenční služby

Tato pojištění jsou dobrovolná a je tedy na každém, zda si některá z nich sjedná. Povinné je pouze samo povinné ručení, které kryje škody způsobené třetím stranám. Může se jednat například o poškození majetku, újmu na zdraví, ušlý zisk či zabití. Škody způsobené na vlastním majetku či zdraví se hradí z havarijního pojištění, je-li sjednáno.

Kdo získá nejlevnější povinné ručení?

Poměrně jednoduchý způsob, jak může cenu povinného ručení ovlivnit sám řidič, nabízí bonusy a malusy. Pakliže jezdí trvale bez nehod, získá na povinném ručení mnohdy i velmi vysoké slevy. Pokud naopak nějaké nehody způsobil, bude mu napočítán malus, který naopak cenu pojištění auta navýší. Délku bezeškodního průběhu je proto dobré nepodceňovat.

Nejsnazší způsob, jak najít nejlevnější povinné ručení na auto, je využití kalkulačky povinného ručení. Ta totiž pracuje s konkrétními údaji o vozidle i jeho vlastníkovi, a tak dokáže vypočítat přesné ceny. Výhodou také je, že prostřednictvím kalkulačky lze pojištění rovnou sjednat online. Není nutné nikam chodit, vše se vyřídí jednoduše a rychle z domova.

Kalkulačka šetří čas také tím, že nabídne přehledné srovnání povinného ručení během pár sekund. Díky možnosti seřazení dostupných nabídek je hned jasné, které povinné ručení je nejlevnější. Zájemce o pojištění tak nemusí složitě porovnávat nabídky a ceníky jednotlivých pojišťoven.

Jak vybrat nejlepší pojištění auta?

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak vybrat nejlepší pojištění auta, nabízí online kalkulačka. Je zdarma a bez jakéhokoliv závazku, uživatel se tedy nemusí bát, že by si hned musel povinné ručení sjednávat. Pokud jej však některá z nalezených nabídek osloví, nic vyřízení pojistky nebrání. Vše probíhá z pohodlí domova a není nutné nikam chodit.

Definovat nejlepší pojištění auta je nemožné, jelikož – stejně jako v případě ceny – záleží na parametrech vozidla a údajích o pojistníkovi. Roli hraje také to, zda má být povinné ručení co nejlevnější, nebo zda si pojištěný přeje také různé nadstandardní služby. Součástí levného pojištění auta bývá například jen základní asistence v ČR, v případě dražších variant lze počítat také s asistencí v zahraničí.

Je levné pojištění auta spolehlivé?

Jednoznačně ano, i na levné pojištění auta se lze bez obav spolehnout. To, že je pojistka levná, obvykle znamená, že zahrnuje nejnižší pojistné limity a neobsahuje žádná připojištění. I nejnižší limity však plně dostačují a připojištění jsou dobrovolná, tudíž není nutné je sjednávat.

Nejlevnější povinné ručení lze sjednat online v kalkulačce autopojištění. Ani v tomto případě není třeba mít z nízké ceny obavy – při sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění online jsou nabízeny slevy, proto jsou ceny mnohem nižší než v pojišťovnách.

Pokud člověk objeví nabídku povinného ručení, které je výhodnější než stávající pojistka, může staré pojištění vypovědět a sjednat nové. Ne vždy je však snadné povinné ručení ukončit. Existují specifické situace, za kterých je výpověď pojistné smlouvy jednodušší.

Jak ukončit nevýhodné povinné ručení?

Změna pojišťovny může ušetřit několik tisíc korun ročně. Nahrazení stávající drahé pojistky levným povinným ručením se tedy dozajista vyplatí. Jenže za jakých podmínek je výpověď pojistné smlouvy možná? Jaké jsou lhůty pro její zaslání a co všechno by měl pojištěný vědět?

Předně je třeba poznamenat, že povinné ručení se sjednává na dobu neurčitou. Délka pojistného období je vždy jeden rok, po jehož uplynutí se pojistka automaticky obnovuje o další rok. Tedy alespoň za předpokladu, že pojistník povinné ručení nezruší. Právě konec pojistného období je totiž pro výpověď pojistné smlouvy tou správnou příležitostí.

Je důležité pamatovat na to, že výpověď je nutné zaslat na adresu pojišťovny nejpozději šest týdnů před koncem pojistného období.

Výpověď povinného ručení před koncem pojistného období je nejjednodušší. Další způsoby, kdy/jak povinné ručení zrušit, jsou následující:

 • do tří měsíců od vzniku pojistné události (z důvodu nespokojenosti ohledně pojistného plnění)
 • do dvou měsíců od uzavření pojistné smlouvy (bez udání důvodu)
 • v případě změny vlastníka vozidla
 • v případě vyřazení vozidla z evidence
 • při změně ceny pojistného (z důvodu nespokojenosti s novou cenou)

Výpověď je nutné zaslat na adresu pojišťovny, popřípadě přes datovou schránku. Vzory žádosti o ukončení povinného ručení bývají k dispozici na stránkách jednotlivých pojišťoven. Je důležité do výpovědi napsat především:

 • jméno a příjmení
 • adresu bydliště
 • číslo pojistné smlouvy
 • datum a místo podpisu (+ podpis)

Výhodou je, že při změně pojišťovny řidič nepřijde o své bonusy za bezeškodní průběh. Pokud si navíc novou pojistku sjedná online, získá příjemné slevy a ušetří si spoustu času i nervů. Všechny důležité dokumenty včetně zelené karty přijdou e-mailem.

Důležitost povinného ručení

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je ze zákona povinné pro všechny automobily zapsané v registru. To znamená, že i když je auto třeba několik měsíců ponecháno v garáži, musí být ze zákona pojištěné.

Pokud by člověk řídil nepojištěné vozidlo a zkontrolovala ho Policie ČR, měl by poměrně velký problém. Pokuty za jízdu bez povinného ručení dosahují až 40 tisíc korun. Pokud je navíc vůz nepojištěn déle než 14 dní, hrozí také jeho vyřazení z registru a tím i nemožnost jeho dalšího používání.

Doklad o platném povinném ručení (zelenou kartu) je nutné na požádání předložit při silniční kontrole. Pokud ji řidič například zapomněl doma, může dostat pokutu až tři tisíce korun.

Samozřejmě je nutné myslet také na to, že způsobí-li řidič nepojištěným autem nehodu, při které dojde ke zranění nebo škodě na majetku třetích stran, bude muset veškeré výlohy zaplatit z vlastní kapsy.

Levné havarijní pojištění

Havarijní pojištění není na rozdíl od povinného ručení povinné, mnoho řidičů si jej však pro jistotu sjednává. Toto pojištění se vyplatí v případech, kdy dojde ke zdravotní újmě či poškození majetku pojištěného.

Kryje tedy škody na vlastním zdraví a majetku, a to i v případě, kdy nehodu způsobí sám pojistník. Vztahuje se také na škody, jejichž příčinou je živelná událost, střet se zvěří, vandalismus nebo odcizení vozidla.

Kromě toho si lze k havarijnímu pojištění sjednat řadu připojištění:

 • pojištění zavazadel
 • pojištění skel
 • pojištění náhradního vozidla
 • pojištění právní ochrany
 • pojištění GAP
 • úrazové pojištění
 • nadstandardní asistenční služby

Havarijní pojištění je cenově výhodnější, když si jej řidič sjedná online. Obecně je tato pojistka dražší než povinné ručení, nicméně i přesto se může v některých situacích mnohonásobně vyplatit.