Přívěsný vozík za auto – přívěs, vlek, valník – akce, sleva

Přívěsný vozík za auto je výborným pomocníkem kdejakého kutila. Hodí se i při přestavování nebo zkrátka na převoz všeho možného, co se do vnitřku auta nevejde. Na přívěsném vozíku za auto lze převážet těžký a velký materiál. Jak ho vybrat a jaké jsou typy valníků?

Existuje mnoho variant, jaký vlek neboli valník za auto zvolit. Dle rozměrů a účelu si vybere zkrátka každý. Jednotlivé druhy mají výhody i nevýhody. Plechové jsou lehké, za to odolné jsou překližkové. Přívěsné vozíky za auto lze pořídit s nebo bez brzdových mechanismů

Koupí tažného zařízení to nekončí. Člověk musí vědět, kde vozík uskladní, a že bude možné s ním manipulovat na daném místě. Ze zákona je pro řidiče povinnost si sjednat povinné ručení i pro vozík. Dálniční známku není třeba kupovat speciálně pro přívěsný vozík, stačí, když ho má automobil, který ho táhne. 

Vozík má maximální možnou rychlost určenou na 130 km/hod. Měl by jezdit hlavně bezpečně, měl by být správně uchycený, aby nezpůsobil někomu úraz nebo škodu. 

Podle čeho vybírat přívěsný vozík? 

Pokud člověk přemýšlí, že by si pořídil přívěs za auto, měl by si nejdříve ujasnit základní parametry, kterých by se měl při koupi držet. Důležitá je nejen plocha vozíku, ale i další specifika. Mezi nejoblíbenější rozměry patří 1 100 x 2 060 mm a 1 250 x 2 060 mm. 

Pro některé je klíčová bezesporu cena. Je na místě se spíše zamyslet nad kvalitou než pořídit ten nejlevnější přívěsný vozík v supermarketu. Při praxi by se to mohlo pěkně vymstít. V rámci výbavy jde zakoupit například plachta, víko, úchyty nebo opěrné nohy.

Náklad na přívěs za auto

Klíčovým krokem je promyšlení toho, na co se přívěsném vozíku bude vozit. Existuje řada typů uzpůsobených různým materiálům na převoz.

Prvním typem je přívěs za auto na písek a hlínu. Přívěsný vozík je uzpůsobený na sypké materiály tím, že je sklopný. Vozík se dá na místě určená otevřít v zadním čele a sklopit se tak, že se veškerý materiál vysype. Tím se ušetří spousta času, která by byla vynaložena na vykládání lopatou. 

Dalším typem je tzv. univerzální přívěs za auto. Jedná se o valník s rovnou podlahou. Zadní čelo se dá vyklopit. V případě deště je možné celý vozík přikrýt plachtou. Využívá se převážně pro převoz zabalených materiálů. 

Existuje celá řada typů přívěsných vozíků na základě materiálu, který vozík.

Byť se dá univerzální vozík přikrýt, může se do něj stejně dostat nečistota nebo voda, a to od kol. Pokud člověk převáží věci, které nechce, aby se poničily nebo ušpinily, pak doporučujeme skříňový přívěsný vozík. Není třeba se bát v něm převážet i potraviny. 

Speciálním vozíkem je jednoúčelový, jenž je nejčastěji vyráběn na zakázku. Výrobci vyrábí nejrůznější varianty na lodě, bazény nebo dokonce koně. 

Příslušenství k přívěsnému vozíku na auto

Někteří nadšenci do motorek a aut si své miláčky tuní a dokupují různé dekorační samolepky, aby je zkrášlili. U přívěsných vozíku je to spíše otázka praktičnosti. V rámci příslušenství na káru za auto je možné pořídit ocelové opěrné kolo v sadě s kompatibilním držákem pro přívěs, plachtu, bezpečnostní ochrannou síť pro přívěsy nebo síťové bočnice

Při převozu materiálu je důležité myslet převážně na bezpečnost na silnicích, aby nedošlo k vysypání nákladu, který by mohl poškodit projíždějící automobily nebo způsobit zranění procházejícímu chodci. Proto by součástí výbavy k přívěsu měl být pás, gumicuk a upínací popruhy.

Další klíčovou věcí, kterou se hodí vlastnit převážně těm, kteří svůj přívěsný vozík za auto dlouhodobě parkují, je podpěrný klín. Díky tomuto klínu se přívěs nebo i karavan nemůže pohybovat. Umisťuje se za kolo. Prodávají se hned v několika variantách. Liší se materiálem. Dražší jsou vyrobeny z kovu a pozinku, levnější z plastu.

Stojí-li kára za auto dočasně na veřejně přístupném místě a vlastník se bojí, aby nedošlo ke krádeži, může si opatřit tzv. zámek kloubu čelního. Zámek je vyrobený převážně z oceli, takže je odolný korozi a snadnému poškození. Instalace je velmi snadná. Dokonce je univerzální na všechny standardní klouby.

Poslední uvedenou vychytávkou je nájezdová rampa. Pokud má doma člověk motorky nebo dokonce čtyřkolky a chce si je odvést na vzdálenější místo, a tam podniknout jízdu, převeze je pomocí přívěsu za vozidlo. Aby se nemusel namáhat s těžkým strojem, pořídí si skládací nájezdovou rampu. Rampa je vyrobena převážně z lehkých slitin a je skládací, takže se vejde bez problému do kufru.

Jak často se bude využívat kára za auto

Tato otázka slouží nejen pro vybrání vhodného přívěsného vozíku, ale i pro rozhodnutí se, zda je na místě ho kupovat a člověk ho využije efektivně. Tak jako existují půjčovny automobilů nebo dodávek, existují i firmy, které půjčují přívěsné vozíky.

Tzv. hobby přívěsný vozík mají milovníci zahrad. Jedná se o levnější model, jehož výdrž značně ceně odpovídá. Ideální je však pro všechny, kteří ho využijí jednou za čas na převoz rostlin nebo dříví a nechtějí do toho investovat velké finanční částky. 

Nejvyšší třídu tvoří profesionální přívěsné vozíky, které jsou vyrobené tak, aby mohly převážet dennodenně náklad, a to na dlouhých cestách. Investovat do takového vozíku se vyplatí zejména těm, kteří plánují převážet věci za hranice České republiky. Vozík je k tomu i přizpůsobený. Obsahuje celní příslušenství. Výhodou je, že díky vodovzdorné překližce je možné na vozíku vést auta, stoje nebo lodě. 

Zlatou střední cestou jsou jakékoliv přívěsné vozíky, jejichž konstrukce je vyrobena z kvalitnějších materiálů. Velké plus je v tom, že na takové vozíky je možné sehnat jeho části a není třeba kupovat vozík nový, ale pouze opotřebené nebo zničené komponenty vyměnit. Zakoupení vozíku střední třídy se doporučuje všem, kteří staví dům nebo na něm provádí jakékoliv rekonstrukce.

Řidičské oprávnění – přívěsný vozík do 750 kg

Některým postačí pouze řidičské oprávnění skupiny B, jiní budou muset absolvovat sehnání si speciální řidičského oprávnění. To závisí na hmotnosti nákladu, který vozík bude vozit. Jedná-li se o součet soupravy vozu a vozíku větší než stanovený počet kilogramů, pak je takové oprávnění potřeba. Jestliže chce člověk uplatnit pouze skupinu B, pak by měl zakoupit vozíky do 750 kg

Přívěsné vozíky do 750 kg bývají z pravidla nebržděné. Ty, které mají více než 750 kg, dokážou brzdit pomocí samostatného systému mechanických brzd. Brždění probíhá prostřednictvím mechanické oje. Byť je bržděný přívěsný vozík velkou výhodou, člověk musí dbát na náročnější údržbu. Moderní přívěsné vozíky mají systém couvání

Váží-li osobní automobil do 3 500 kg s vozíkem do hmotnosti 750 kg, řidiči vystačí řidičský průkaz skupiny B. To stejné platí i pro auto s vlekem mající v součtu do 3 500 kg

Pokud je váha osobního auta a vozíku mezi 3 500 a 4 250 kg, pak by řidič měl disponovat řidičským průkazem skupiny B s harmonizačním kódem 96. Takové oprávnění získá jakýkoliv řidič, který absolvuje praktickou zkoušku a prokáže schopnost dobrého manévrování s přívěsným vozíkem. Skupina B a E je pro takové osobní vozidlo, které má i s přívěsným vozíkem více něž 4 250 kg, maximálně však 7 000 kg. 

Jaké auto přívěsný vozík poveze

Razí se pravidlo, že čím větší a silnější je automobil, tím více toho utáhne. Člověk by se každopádně při koupi přívěsného vozíku měl řídit výpočtem. Příkladem může být chatař, který chce odvést na přívěsu taženém Škodou Fabií dříví a nechce si zřizovat rozšířený řidičský průkaz. Vozík váží 100 kg, tažné zařízení má tažnou hmotnost 450 kg, vozík má maximální nosnost 750 kg. Vozík lze tak naložit pouze do 350 kg, aby váha celé soupravy nepřesáhla 3500 kg. 

Speciálním typem je jednoúčelový přívěs na auto, který vozí koně, a je dělaný na míru.

Mezi nejprodávanější patří přívěs AHD 20 750 kg za cenu pohybující se kolem částky 17 545 Kč nebo nebrzděný přívěs s nástavbou a laminátovým víkem AHD7 750 kg za dvojnásobnou cenu. Takové vozíky lze zakoupit v OBI nebo Baumaxu

Přívěsné vozíky za auto – bazar, akce, sleva

Jedny z nejprodávanějších jsou vozíky Obi a Baumax. Obě prodejny nabízí kvalitní a nové produkty. Na prodej vozíku za auto se specializují i další méně známé prodejny. Pokud je zřejmé, že se hodně poničí, je dobré si pořídit vozíky za auto z bazaru. Na základě průzkumu bazarového prodeje lze říci, že existuje velké množství možností přívěsných vozíků za auto. Důležité je si uvědomit, jaký druh a na co bude vozík použit, jak již bylo zmíněno výše. 

Jestliže se člověk rozhodne ušetřit nějaké drobné a je pro koupi káry za auto z bazaru, je nezbytné si ho dobře prohlédnout stejně jako u koupi ojetého vozu, zda není poškozený a případná oprava nebude stát více investice, nežli koupě nového přívěsného vozíku. Každopádně použitý přívěsný vozík za auto může poskytnout stále službu.

Každopádně je vždy dobré porovnat takové ceny s cenami přívěsných vozíků za auto ve výprodeji, přívěsného vozíku v akci nebo se slevou. V takových výprodejích sice nejsou přívěsné vozíky za auto, které jsou použité, nýbrž ty, které se doprodávají z minulé sezóny a musí uvolnit místo novým. Přívěsný vozík za auto ve výprodeji nebo akci je mnohdy levnější až o několik tisíc.

Vozík za auto je možné dobře vybrat i na internetových stránkách, které se specializují na inzerci soukromých osob. Vozík za auto z bazoše nebo přívěsný vozík z sbazaru lze pořídit ve slušném stavu za hezké peníze.