Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu?

Ojetý vůz může být bezesporu velmi výhodnou koupí. Při výběru ojetého auta je však nutné dát si pozor na triky a podvody prodávajících, které se bohužel často objevují. Na co si tedy dát při koupi ojetého vozu pozor? Jak se připravit před nákupem automobilu z autobazaru? A co vše na autě zkontrolovat?

Existuje hned několik způsobů, jak si koupit ojeté auto. Jednou z možností jsou nabídky autobazarů, někteří však raději volí nákup auta přímo od stávajícího majitele, třeba přes internet.

Koupě nového vozu s sebou nese i sjednání povinného ručení. Najděte to nejlevnější.

Srovnat nabídky povinného ručení online >

Automobil z autobazaru

Velká část lidí volí právě koupi auta z autobazaru. Tato varianta nákupu ojetého vozu však nemusí být vždy ta správná. Majitelé autobazarů se snaží vydělat co nejvíce peněz, v praxi tak mohou často přesvědčit zákazníky, aby jim prodali vůz pod cenou. Autobazar pak podnikne několik drobných úprav a vůz prodá výrazně dráž, než je jeho skutečná hodnota.

Klienti se také mohou občas setkat s přetáčením tachometru. Tento známý trik může automobil prodražit až o deseti tisíce korun.

Na druhé straně samozřejmě existují i seriózní autobazary, které se nesnaží své klienty okrást. Je však potřeba vybírat z ověřených a certifikovaných autobazarů s dobrými ohlasy.

TIP: Při koupi nového auta je nezbytné sjednat si povinné ručení. To nejlevnější lze získat díky srovnání povinného ručení.

Vůz přímo od majitele

Nabízí se také další z variant koupě ojetého vozu. U této verze je oproti nákupu v bazaru nevýhodou případná reklamace. Nicméně platí, že rozhodující je podoba kupní smlouvy, které je nezbytné věnovat řádnou pozornost a vždy si ji důkladně pročíst.

Výhodou nákupu vozu přímo od majitele, je fakt, že při koupi je obvykle automobil v takovém stavu, v kterém s ním majitel přestal jezdit. Málokterý člověk do svého vozu investuje peníze do jeho vylepšování, aby vypadalo novější, než ve skutečnosti je.

Koupě přímo od majitele má i další výhody, jako např. informace o opravách na vozidle, faktury ze servisů, doklady z technických kontrol aj.

Při nákupu ojetého vozu je nejlepší vzít sebou někoho, kdo automobilům dobře rozumí.

Při rozhodnutí o koupi vozu od majitele je nutné si dávat pozor na kupní smlouvu a na veškeré údaje jak o majiteli, tak o vozidle (číslo VIN atd.).

Koupě vozu z autoservisu či od stávajícího majitele nejsou jedinými možnostmi, jak získat ojeté auto. Automobil si lze koupit například také z ciziny a dovést si ho do České republiky. Další z variant je například aukce automobilů.

TIP: Potřebujete peníze na nový vůz? Zažádejte o úvěr na auto a pořiďte si svůj vysněný vůz. Díky online srovnání půjček si můžete vybrat takovou půjčku na auto, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Na co si dát pozor při koupi ojetého auta?

Nejrozumnějším řešením je přizvání si ke koupi známého automechanika, nebo alespoň někoho, kdo trochu rozumí automobilům. Takovou možnost však nemá zdaleka každý, a tak je někdy nutné spoléhat sám na sebe a svůj vlastní úsudek.

Prvním kritériem, které je potřeba prověřit je VIN vozidla. Bez této kontroly nemá cenu pokračovat v koupi vozu. Nikdo nechce koupit vozidlo a později při evidenční kontrole zjistit, že se jedná například o kradený vůz.

Poté přichází na řadu kontrola automobilu zvenčí, kam se řadí kontrola laku – odstíny, dosedání dveří, kapoty apod. Ideální je také nahlédnout a prohmatat podběhy, prahy, ověřit zda nejsou zkorodované.

Nevyplácí se opomenout ani kontrolu oleje a veškerých kapalin. Zjistěte si také, kdy byla naposled prováděna výměna oleje.

Následujícím krokem je zkouška automobilu za jízdy, při které se dá odhalit nejvíce možných závad. Je možné zjistit, v jakém stavu jsou brzdy, čepy, tlumiče, motor, převodovka, posilovač a spousta dalších prvků. V tomto bodě je ovšem nutné brát ohled na stáří vozidla.