Pojistka na auto – nejlevnější pojištění vozidla

Pojistku na auto musí řešit každý motorista. Představuje ochranu před finančními následky případné nehody. Jaké jsou druhy pojistky na auto? A k čemu slouží kalkulačka povinného ručení?

Autopojištění nikdo neplatí rád. Tím spíše nikdo nechce platit přemrštěné částky. Přesto chce být každý dobře krytý pro případ dopravní nehody nebo jiné události.

Existují dva druhy pojistky na auto – povinné ručení a havarijní pojištění. Všechny pojišťovny nabízejí balíček komplexního pojištění auta, který zahrnuje oba druhy pojištění. Jak vybrat vhodné autopojištění a zároveň neplatit moc? A k čemu vůbec pojistka na auto slouží?

Povinné ručení

Již ze samotného názvu je zřejmé, že povinné ručení je skutečně povinná pojistka k autu. Povinnost mít sjednané povinné ručení neboli zákonné pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla je daná zákonem č. 168/1999 Sb.

Kdo by tuto povinnost porušil, hrozí mu pokuta až do 40 000 korun. Navíc pokud nebude mít auto povinné ručení déle než 14 dní, bude automaticky vyřazeno z provozu. A k čemu povinné ručení slouží?

Povinné ručení chrání zdraví a majetek třetích osob, jimž byla provozem vozidla způsobena újma. Pojišťovna platí škodu do výše sjednaného limitu pojistného plnění.

Jednoduše řečeno, pokud někdo způsobí svým vozidlem škodu jinému, z povinného ručení se poškozené osobě zaplatí náklady, které touto nehodou vznikly. Pojišťovna proplatí jak škodu na autě, tak újmu na zdraví.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění vozidla. V případě nehody zaplatí pojišťovna škodu vzniklou na vlastním vozidle. Tento typ pojištění se vztahuje také na situace, kdy někdo vůz odcizí, poškodí nebo dojde-li k živelní události, jako jsou kroupy, povodeň, vichřice apod. 

Součástí havarijního pojištění jsou také asistenční služby. Když tedy auto vypoví službu, pojišťovna zajistí jeho odtah a posádku dopraví domů.

Ačkoliv havarijní pojištění není nutné mít, je rozhodně dobré ho mít jako doplnění povinného ručení. Obzvlášť u novějších vozidel se vyplatí.

Havarijní pojištění chrání vlastní majetek.

Havarijní pojištění – cena

Cena havarijního pojištění se odvíjí od několika faktorů, které jsou téměř stejné i pro cenu povinného ručení. Které to jsou?

Mezi základní faktory, které ovlivňují cenu havarijního pojištění, patří především technické parametry vozidla, jako je značka, typ nebo objem motoru.

Dále cenu havarijního pojištění ovlivňuje osobní profil pojistníka, přičemž se přihlíží zejména k bydlišti a jeho věku. Do ceny havarijního pojištění se promítnou také nasbírané bonusy a malusy, které cenu pojistného snižují nebo naopak zvyšují.

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje také sjednaná spoluúčast. Jedná se o procento, které si ze vzniklé škody bude platit pojištěný sám. Většinou se pohybuje od 5 do 20%.

Lze uzavřít, že nejlevnější pojištění vozidla bude mít ten, kdo bydlí v menší městě, je ve středním věku a málo bourá. Naopak mladí řidiči do 21 let nebo senioři mají pojistku na auto drahou. Tím spíš pokud bydlí ve velkém městě, kde je riziko nehod větší.

Také platí, že čím starší a levnější auto je, tím nižší bude cena havarijního pojištění.

Kalkulačka povinného ručení a havarijního pojištění

Zjistit průměrnou cenu havarijního pojištění a povinného ručení u jednotlivých pojišťoven není tak jednoduché. Jakmile zájemce navštíví webové stránky pojišťovny a začne vyplňovat příslušné formuláře, musí mít u sebe celou řadu dokumentů a taky hodně času.

Navíc musí celý tento proces absolvovat u každé pojišťovny a porovnávat jednotlivé nabídky, aby zjistil, která z nich nabízí nejlevnější pojištění auto. Naštěstí dnes existuje šikovný online nástroj, který ušetří čas s porovnáváním nabídek jednotlivých pojišťoven a výběrem toho správného pojištění.

Jedná se o kalkulačku povinného ručení a havarijního pojištění. Z pohodlí domova může zájemce porovnat všechny nabídky a najít druh pojištění auta, který pro něj bude nejvýhodnější. Kalkulačka povinného ručení a havarijního pojištění je zdarma a k ničemu nezavazuje.

Pokud však někoho některá z nabídek zaujme, může si pojištění auta hned sjednat. Pojišťovny navíc při sjednání pojištění auta online nabízejí slevy.

Při výběru pojistky na auto je však dobré pamatovat na to, že cena pojištění by neměla být hlavním kritériem pro posouzení pojištění. Každý by měl nejprve pečlivě zvážit, jaká rizika potřebuje mít pojištěna a jaké služby dané pojištění nabízí.

Povinné ručení – kalkulačka

Až už jde o kalkulačku povinného ručení nebo havarijního pojištění, funguje to vždy stejně. Stačí vyplnit několik základních informací o vozidle a jeho vlastníkovi, a pak už jen vybírat z množství nabízených variant pojištění auta.

Kalkulačka povinného ručení funguje také jako srovnávač pojištění. To znamená, že aktuálně dostupné nabídky porovná, zobrazí jejich ceny, nabízené krytí a zároveň doporučí tu nejvýhodnější. Díky kalkulačce povinného ručení lze sjednat pojištění ušité na míru vozu a navíc během několika minut.

Nejlevnější pojistka na auto však nemusí znamenat, že je i nejlepší. Přesto není nutné pojistku přeplácet.

Ideální je hledat co nejlevnější pojištění auta s co nejvyššími pojistnými limity. Zkrátka pojistku na auto, na kterou se pojistník bude moci spolehnout a která zároveň ochrání jeho majetek a zdraví i jeho peněženku.

Kalkulačku povinného ručení a další užitečné tipy nejen ze světa pojištění lze najít na portálu ePojistka.cz.