Nejlevnější kalkulačka

Havarijní pojištění

 • Rychlé vyřízení
 • Sleva až 50 %
 • Online kalkulačka havarijního pojištění
Spočítat havarijní pojištění

Proč zvolit Vpojisteni.cz?

Neustále se snažíme zajistit našim uživatelům ty nejvýhodnější a nejlevnější nabídky pojištění. Naše kalkulačky pracují s aktuálními nabídkami a za sjednání nabízíme slevu.

Nulové poplatky

Neúčtujeme si žádné poplatky - naopak za sjednání nabízíme slevy.

Online sjednání

Celé vyřízení lze provést online z pohodlí domova.

Nejvýhodnější nabídky

Naše kalkulačka pracuje s nejlevnějšími nabídkami na trhu.

Spočítat havarijní pojištění

Havarijní pojištění je určeno k ochraně vlastního vozidla a zdraví pojištěnce. Jaká je cena havarijního pojištění? Lze sjednat havarijní pojištění na dovolenou? A jak získat nejlevnější havarijní pojištění online?

Havarijní pojištění auta lze často také najít pod názvem kasko. Na rozdíl od povinného ručení, které musí mít každé vozidlo, je havarijní pojištění dobrovolné.

OBSAH ČLÁNKU

Co to je havarijní pojištění a povinné ručení?

Na co se vztahuje havarijní pojištění?

Kdo by měl uvažovat o kasko pojištění?

Nejlevnější havarijní pojištění

Jak se počítá havarijní pojištění – orientační cena havarijního pojištění

Spoluúčast u havarijního pojištění

Srovnání havarijního pojištění

Krátkodobé havarijní pojištění – havarijní pojištění na dovolenou

Výpověď a zrušení havarijního pojištění

Nabídky havarijního pojištění – Kooperativa, Allianz, ČSOB, UNIQA, AXA, Generali

Havarijní pojištění auta slouží ke krytí škod vzniklých na vlastním vozidle. V rámci havarijního pojištění auta je tedy chráněn majetek pojištěného.

Havarijní pojištění kryje škody vzniklé při nehodě, vandalismu nebo odcizení.
Spočítat cenu havarijního pojištění >

Co to je havarijní pojištění a povinné ručení

Každý motorista by měl vědět, co to je havarijní pojištění a jaký je rozdíl mezi havarijním pojištěním a povinným ručením.

Povinné ručení je, jak už sám název napovídá, dané zákonem a je tedy povinností každého provozovatele vozidla mít povinné ručení sjednané. Kdo ho nemá, tomu hrozí pokuta.

Díky povinnému ručení je nahrazena škoda na vozidle nebo újma na zdraví vzniklá jinému účastníkovi silničního provozu.

Naproti tomu havarijní pojištění auta sice není povinné, ovšem doporučuje se ho mít sjednané jako doplnění povinného ručení.

Havarijní pojištění totiž slouží ke krytí škod vzniklých na vlastním vozidle. Sjednáním havarijního pojištění auta tak jeho majitel chrání svůj vlastní majetek.

Na co se vztahuje havarijní pojištění

Jak již uvedeno, havarijní pojištění auta se vztahuje na škody na vlastním vozidle, které vzniknou buď dopravní nehodou, nebo dalšími riziky.

Podle jednotlivých pojistných rizik se havarijní pojištění dělí na základní a doplňkové.

Základní havarijní pojištění kryje čtyři rizika, při kterých může vzniknout škoda, a vztahuje na tyto případy:

 • havárie – škoda způsobená zaviněnou dopravní nehodou
 • vandalismus – škoda způsobená zásahem cizí osoby nebo vandalismem
 • odcizení
 • živel – škoda způsobená přírodní katastrofou

Pojišťovny také nabízejí různé kombinace základních rizik a klient se může rozhodnout, proti kterým se chce pojistit.

Havarijní pojištění lze sjednat jako tzv. havarijní pojištění All Risk, které zahrnuje všechna základní rizika (havárie, živel, odcizení, vandalismus), nebo např. v různých kombinacích havárie + živel či odcizení + živel.

V rámci doplňkového pojištění si lze vybrat z celé škály dalších připojištění. Jedná se např. o tato:

 • mimořádná výbava
 • náklady spojené s náhradním vozidlem
 • srážka se zvěří
 • čelní sklo
 • úrazové pojištění řidiče
 • právní ochrana

V případě doplňkového havarijního pojištění vozidla se nabízí mnoho variant a záleží tak na potřebách každého motoristy.

Kdo by měl uvažovat o kasko pojištění?

Havarijní pojištění, též nazývané kasko pojištění, se vyplatí sjednat především majitelům nových vozů. Pozor, určitě to neznamená, že pro starší auta by kasko pojištění bylo zbytečné. Většinou se však doporučuje kasko pojištění sjednávat spíše jen pro auta stará nanejvýš 15 let, u starších vozů havarijní pojištění nemá příliš smysl.

Nejlevnější havarijní pojištění

Každý by rád získal co nejlevnější havarijní pojištění, to je zcela bez debat. Nicméně jak už to tak bývá, ne vždy je to nejlevnější havarijní pojištění automaticky nejlepší. Na cenu se jistě vyplatí hledět, určitě by však neměla představovat jediný aspekt, podle kterého se člověk při vybírání pojistky rozhoduje.

Obecně lze říci, že nejlevnější havarijní pojištění bude takové, které bude sjednané pouze v základní variantě a s nejnižšími pojistnými limity. Na cenu bude mít vliv také výše spoluúčasti – čím nižší spoluúčast, tím levnější havarijní pojištění.

Jak se počítá havarijní pojištění

Alespoň orientační cena havarijního pojištění je jistě důležitá pro každého pojištěného. Je pochopitelné, že každý chce ušetřit a mít co nejlevnější havarijní pojištění.

Ovšem cena havarijního pojištění by neměla být hlavním kritériem pro posouzení pojištění a konečný výběr produktu. Každý by měl nejprve pečlivě zvážit, co všechno potřebuje mít pojištěno.

Na cenu havarijního pojištění má vliv celá řada proměnných, které hrají roli v tom, jak se počítá havarijní pojištění.

Podobně jako o povinného ručení se cena havarijního pojištění odvíjí od následujících parametrů:

 • cena vozidla
 • stáří vozidla (celkový technický stav)
 • objem motoru
 • úroveň zabezpečení vozidla
 • věk a bydliště řidiče
 • spoluúčast

Cena havarijního pojištění se také odvíjí od kvality služeb, rychlosti a především limitů plnění, které budou poskytnuty v případě vzniku pojistné události.

Některé pojišťovny při stanovování ceny havarijního pojištění zohledňují i značku vozidla, protože náhradní díly vozidel určitých značek jsou lákavější pro zloděje a tím pádem rizikovější.

Havarijní pojištění v ČR uzavírá stále více řidičů. Chrání tak svůj vlastní majetek.
Havarijní pojištění v ČR uzavírá stále více řidičů. Chrání tak svůj vlastní majetek.

Havarijní pojištění – orientační cena

Zjistit průměrnou nebo orientační cenu havarijního pojištění není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Zájemce o havarijní pojištění sice nemusí jít do žádné kamenné pobočky pojišťovny a stačí mu navštívit navštívit její webové stránky. Ovšem musí vyplnit formuláře a zadat požadované údaje.

To mu zabere zhruba 15 minut a většinou na konci procesu není sdělena ani orientační cena havarijního pojištění, natož cena konkrétní. Zpravidla je zájemce požádán jen o telefonní a emailový kontakt a poté obdrží zprávu, že se mu ozve pracovník pojišťovny a sdělí mu konkrétní nabídku.

Pokud by se chtěl člověk dozvědět alespoň orientační cenu havarijního pojištění, musel by tento proces absolvovat u každé z pojišťoven. To ho bude stát mnoho času a nervů.

Hledání průměrné ceny havarijního pojištění je potřeba si co nejvíce usnadnit. Skvělým produktem, který ušetří mnoho času, jsou online srovnání kalkulačky havarijního pojištění. Kalkulačce havarijního pojištění se článek věnuje dále.

Ačkoliv cenu havarijního pojištění ovlivňuje mnoho faktorů, ze statistik vyplývá, že průměrná cena havarijního pojištění se pohybuje zhruba kolem 8 až 9 tisíc korun ročně.

Díky kalkulačce havarijního pojištění lze vybrat nejvýhodnější pojištění přímo z domova.
Spočítat havarijní pojištění je možné zde >

Výpočet orientační ceny havarijního pojištění

Jak vyplývá z výše zmíněného, orientační cenu havarijního pojištění není snadné vypočítat. Neexistují dokonce ani žádné ceníky havarijního pojištění, kterými by disponovaly samy pojišťovny. Určitě to však neznamená, že by bylo nemožné orientační cenu havarijní pojištění zjistit.

S výpočtem orientační ceny havarijního pojištění pomůže kalkulačka pojištění auta. Díky tomu, že pracuje se specifickými parametry, dokáže orientační cenu havarijního pojištění poskytnout během několika málo okamžiků.

Cena havarijního pojištění – diskuze

Diskuze na téma cen havarijního pojištění jsou časté. Každý chce mít auto dobře pojištěné a každý chce na pojistce ušetřit.

V internetových diskuzích o ceně havarijního pojištění se lze také často dozvědět, že mnoho vlastníků vozidel havarijní pojištění auta nemá, a to buď proto, že ho nepotřebuje, nebo proto, že cena havarijního pojištění je příliš vysoká.

Průzkum ukazuje, že v roce 2021 uvažovalo 30 % klientů o změně pojišťovny právě z důvodu placení vysokého pojistného. Podle zmíněného průzkumu jen velmi pomalu přibývá Čechů, kteří řeší pojištění vozidla.

V havarijním pojištění stoupl počet havarijně pojištěných vozidel jen o 2,1 % oproti roku 2020. Češi si tak svůj majetek příliš nechrání a spoléhají na to, že k žádné škodě nedojde.

V diskuzích o ceně havarijního pojištění se často objevuje, že mnoho lidí nevědomky řadu let platí zbytečně stejně vysokou cenu za havarijní pojištění.

Pojištěný by neměl zapomínat, že pojistné u havarijního pojištění se vypočítává z aktuální ceny vozu při uzavření pojistky. U stárnoucích aut se proto vyplatí pravidelné kontroly a přepočet ceny havarijního pojištění.

Spoluúčast u havarijního pojištění

Již bylo uvedeno, že na cenu havarijního pojištění má vliv i sjednaná spoluúčast. Co to vlastně znamená „spoluúčast havarijního pojištění“?

Sám název napovídá, že pojištěný se určitým způsobem podílí na úhradě vzniklé škody. Prakticky se jedná se o procento, které si ze škody bude hradit pojištěný sám.

Spoluúčast u havarijního pojištění se zpravidla se pohybuje od 5 do 20 %. Některé pojišťovny nabízejí spoluúčast havarijního pojištění jako fixní bez procent např. od 1 000 Kč do 30 000 Kč.

Platí, že čím vyšší je spoluúčast, tím nižší je pak cena havarijního pojištění. Je ovšem třeba myslet na to, že o to vyšší částku pak musí pojištěný platit ze svého v případě pojistné události.

Srovnání havarijního pojištění

Srovnání nabídek havarijního pojištění vozidla zabere spoustu času a mnohdy se laik ani nevyzná v rozdílech jednotlivých produktů. Vybrat vyhovující havarijní pojištění auta tak, aby byla kryta všechna potřebná rizika, a pojištěný zároveň neplatil moc, bývá někdy docela oříšek.

Výborným produktem, který každému zájemci o pojištění ušetří práci a čas, jsou srovnání havarijního pojištění. Ta jsou běžně dostupná online.

Využití online srovnávače pojištění auta je nezávazné a osobní údaje nejsou nikde shromažďovány.

Kdo bude mít zájem, může rovnou sjednat pojištění auta online.

Díky využití srovnání havarijního pojištění auta klient získá nejlevnější a maximálně vyhovující havarijní pojištění vozidla. Často je totiž poskytována sleva za pojištění auta online.

Havarijní pojištění – kalkulačka

Drahocenný čas s porovnáváním nabídek jednotlivých pojišťoven ušetří kalkulačka havarijního pojištění.

Kalkulačka havarijního pojištění porovná nabídky hned několika pojišťoven naráz. Ze srovnání si pak uživatel může snadno vybrat takové havarijní pojištění, které jemu osobně přijde nejvýhodnější.

Není tak nutné ztrácet čas obcházením poboček jednotlivých pojišťoven nebo vyplňováním formulářů, když praktická kalkulačka havarijního pojištění je dostupná online.

Použití kalkulačky havarijního pojištění je navíc jednoduché, rychlé a efektivní. Stačí do připraveného formuláře vyplnit několik údajů o vozidle a majiteli. Poté dochází k procesu srovnání havarijního pojištění, jehož výsledkem jsou nabídky a ceník pojišťoven nabízejících havarijní pojištění auta.

Zvolené havarijní pojištění lze na základě srovnání a následného výběru pojistky rovnou obratem uzavřít. Bez návštěvy pobočky dané společnosti, bez úředníka a bez náročného papírování.

Stejným způsobem si lze sjednat také povinné ručení. Online kalkulačka povinného ručení zobrazí veškeré nabídky na trhu, a to včetně aktuálních cen na míru. Při sjednání havarijního pojištění i povinného ručení pojišťovny často poskytují mimořádnou slevu.

Krátkodobé havarijní pojištění – havarijní pojištění na dovolenou

Ne každý motorista potřebuje mít havarijní pojištění auta celoročně. I na takové případy pojišťovny myslí a nabízí možnost krátkodobého havarijního pojištění. Tento druh pojištění je vhodný zejména jako havarijní pojištění na dovolenou.

Krátkodobé havarijní pojištění sjednává pojištěný na dobu určitou, obvykle na jeden měsíc. Některé pojišťovny nabízí dokonce i havarijní pojištění na dovolenou na 14 dní. Pojištění platí pouze po takto předem smluvenou dobu a není třeba pojišťovně zasílat žádost o zrušení havarijního pojištění. 

Cenově nejvýhodnější nabídku na krátkodobé havarijní pojištění zájemce získá díky online kalkulačce havarijního pojištění.

Některé pojišťovny také nabízí sezónní havarijní pojištění. To se sjednává na minimální dobu tří měsíců. Pro motorkáře nebo majitele veteránů je k dispozici speciální nabídka krátkodobého havarijního pojištění obvykle od 1. dubna do 31. října.

Na rozdíl od krátkodobého havarijního pojištění se sezónní havarijní pojištění uzavírá na dobu neurčitou – tzn. v příštím roce je platné opět ve sjednaném období. Pokud by už o něj motorista neměl zájem, musel by pojišťovně zaslat výpověď havarijního pojištění.

Výpověď havarijního pojištění

Zrušení havarijního pojištění není nic složitého. Klient může havarijní pojištění zrušit např. proto, že vozidlo je pojištěno na vyšší částku, než je jeho cena obvyklá. Majitel pak platí zbytečně vysokou cenu havarijního pojištění.

Výpovědí havarijního pojištění a změnou pojišťovny může majitel vozu ušetřit.

Havarijní pojištění se většinou sjednává na dobu jednoho roku s automatickým prodloužením. To znamená, že pojištění se automaticky prodlouží, pokud pojistník nezašle výpověď havarijního pojištění nejpozději šest týdnů před datem výročí (datem sjednání) pojistné smlouvy.

K podání výpovědi havarijního pojištění není třeba žádný vzor. Postup je naprosto jednoduchý. 

Výpověď havarijního pojištění musí obsahovat jméno, adresu a rodné číslo (nebo IČO v případě organizace) osoby, která uzavírala pojištění, a také číslo pojistné smlouvy. A pochopitelně musí být ve výpovědi uvedeno, že klient chce havarijní pojištění zrušit.

Výpověď havarijního pojištění je třeba zaslat doporučeně poštou. Tímto jednoduchým krokem dojde ke zrušení havarijního pojištění.

Zrušení havarijního pojištění při prodeji či krádeži auta

Pokud majitel vozidlo prodá, může havarijní pojištění ukončit dříve, než nastane datum výročí. Prodej auta pro účely zrušení havarijního pojištění prokáže majitel kupní smlouvou nebo kopií velkého technického průkazu s vyznačenou změnou vlastníka.

Stejné to je i v případě krádeže vozidla. Tu majitel dokládá kopií protokolu od policie.

V případě prodeje či krádeže vozidla není třeba zasílat výpověď havarijního pojištění. Pojištěný pouze pojišťovně oznámí, že již není vlastníkem vozidla a doloží k tomu odpovídající doklad.

K datu změny vlastníka či datu odcizení vozidla dojde ke zrušení havarijního pojištění. Bude-li mít klient přeplatek na havarijním pojištění, pojišťovna mu ho vrátí.

Nabídky havarijního pojištění

Havarijní pojištění auta dnes nabízejí všechny velké české pojišťovny. Kromě základního balíčku a rizik, který nabízejí všechny pojišťovny, si k havarijnímu pojištění lze zvolit i další připojištění.

K těm nejčastějším patří pojištění skel nebo také pojištění osob ve vozidle, pojištění zavazadel či připojištění asistenčních služeb

Není pravdou, že se havarijní pojištění vyplatí uzavřít pouze pro nová vozidla. U starších vozidel pouze platí, že by havarijní pojištění mělo být uzavíráno na zůstatkovou cenu vozu, nikoliv na pořizovací. Díky tomu bude cena havarijního pojištění nižší.

Níže jsou uvedeny nabídky havarijního pojištění, po kterých je na českém trhu největší poptávka.

Kooperativa havarijní pojištění

Kooperativa havarijní pojištění je nabízeno ve třech základních variantách:

 • Havárie – kryje riziko havárie, vandalismu a živelné události
 • Odcizení – kryje riziko odcizení
 • All Risk – kryje riziko havárie, odcizení, vandalismu a živelné události

Každá z variant má spoluúčast havarijního pojištění od 5 do 20 %. K základní variantě si lze vybrat i další doplňková připojištění. Řidiči navíc mohou díky slevám a bonusu ušetřit.

Allianz havarijní pojištění

Havarijní pojištění od Allianz nabízí čtyři balíčky pojištění auta – Komfort, Plus, Extra a Max. Nabídka služeb a pojištěním krytých rizik roste s jednotlivými balíčky.

Nejkomplexnější je poslední z balíčků, který zahrnuje jak kompletní havarijní pojištění Allianz, tak povinné ručení a většinu rizik, se kterými se lze setkat.

Allianz havarijní pojištění lze najít jako havarijní pojištění MojeAuto.

ČSOB havarijní pojištění

Pojišťovna ČSOB má tři varianty pojištění vozidla – Standard, Dominant a Premiant.

První dvě varianty kryjí riziko živel, havárie, střet se zvěří, vandalismus a jakékoliv jiné poškození auta. Nejdražší varianta k tomuto přidává pojištění pro případ odcizení vozidla.

Havarijní pojištění ČSOB má také mnoho výhod jako slevu 20 % při sjednání pojištění online nebo bonusy za každý rok jízdy bez nehod. 

UNIQA havarijní pojištění

Toto pojištění standardně chrání auto při dopravní nehodě, krádeži nebo při škodách způsobených přírodní živly, dalšími osobami či zvěří.

Speciální UNIQA havarijní pojištění nabízí asistenční službu UNIQA SafeLine. Ta v případě potřeby pomáhá okamžitě řešit krizové situace a počítá pojistné podle ujetých kilometrů.

UNIQA havarijní pojištění rovněž poskytuje slevu 15 % na havarijní pojištění sjednané online.

AXA havarijní pojištění

Havarijní pojištění AXA jako takové již neexistuje. Společnost AXA se totiž od ledna 2021 stala součástí skupiny UNIQA. Pojištění se však nemuseli obávat, že by došlo ke zrušení jejich havarijního pojištění.

Pokud měl někdo sjednané AXA havarijní pojištění, neznamenalo to pro něj žádné změny a nebylo potřeba podnikat žádné kroky navíc. Veškeré pojistné smlouvy i podmínky zůstaly beze změny.

Generali havarijní pojištění

Podobně jako AXA a UNIQA se spojili další dva významní hráči na poli pojišťovnictví. Jsou jimi Česká pojišťovna a Generali.

Havarijní pojištění Generali Česká pojišťovna poskytuje pět variant pojištění – Odcizení a živel, Havárie a živel, All Risk, All Risk 6+ a All Risk Plus.

Spoluúčast havarijního pojištění Generali Česká pojišťovna je volitelná buď v procentech od 1 % (min. 1 000 Kč) do 30 % (min. 30 000 Kč), nebo fixní bez procent od 1 000 Kč do 30 000 Kč.

K uzavření Generali havarijního pojištění je nutná fotodokumentace vozidla (kromě zcela nových aut).

Pojištění lze sjednat online se slevou 20 %.