Povinné ručení, jak název napovídá, je nezbytným pojištěním každého vozu, které se pohybuje po silničních komunikacích. Absence pojištění může majitele auta finančně velmi nepříjemně překvapit. Jak to však probíhá, pokud už řidič povinné ručení má a chce přistoupit ke zrušení povinného ručení? Jaké jsou podmínky? Co pro výpověď povinného ručení potřeba? A jde to bez sankcí?
Povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, musí mít ze zákona č. 56/2001 Sb. sjednaný každý majitel motorového vozidla. Jeho hlavním účelem je pokrytí škod způsobených vozidlem ostatním účastníkům silničního provozu. Způsobí-li motorista vlastním přičiněním autonehodu a škodu druhé straně, úhrada této škody náleží pojišťovně, u níž má řidič sjednané povinné ručení, neboli zelenou kartu.
Pojištění vozu je ze zákona povinné, ovšem řidiči přísluší svoboda zvolit si pojišťovnu dle vlastního uvážení. Není-li majitel vozu s podmínkami své pojistné smlouvy z různých důvodů spokojen, má právo přestoupit k pojišťovně jiné. Za splnění určitých podmínek.
Jak zrušit pojištění auta?
Změna povinného ručení může majitelům vozidel ročně ušetřit i tisíce korun. Pojišťovny ovšem nerady slyší na změnu pojištění odpovědnosti z důvodů přechodu ke konkurenci. Z jakých důvodů je výpověď povinného ručení nejčastěji akceptována a jak zrušit pojištění auta?
Proč se řidiči odhodlávají k výpovědi a zrušení povinného ručení a odcházejí k jiným pojišťovnám? Příčiny zrušení pojištění jsou na straně pojišťoven pravidelně vyhodnocovány a je možné tyto příčiny rozdělit do následujících kategorií:
- prodej auta nebo přepis majitele
- vyřazení auta z registru vozidel
- po autonehodě a pojistném plnění – zde pro úplnost návod s postupem při dopravní nehodě
- navýšení pojistného
- bez udání důvodu
Nejméně nepříjemná je výpověď povinného ručení ještě před vypršením pojistného období. Pojištění je obvykle sjednáváno na dobu neurčitou, s automaticky se opakujícím jednoletým pojistným obdobím. Výpověď pro úspěšné zrušení povinného ručení je nutné podat nejpozději 6 týdnů před koncem, jinak nedojde k ukončení povinného ručení a proběhne na straně pojišťovny automatická obnova pojištění na další rok.
Může tak být učiněno buď osobně na pobočce pojišťovny, nebo výpověď povinného ručení doručit poštou, ideálně jako doporučené psaní s dodejkou, aby měl odesílatel jistotu, že byla výpověď doručena včas.
Co je potřeba ke zrušení pojistky na auto?
Zrušení pojistky na auto je proces, který vyžaduje dodržení určitých kroků a podmínek stanovených pojišťovnou a právními předpisy. Pokud se provozovatel automobilu rozhodnete ukončit své povinné ručení nebo havarijní pojištění, je důležité vědět, co je potřeba ke zrušení pojistky na auto?
Zrušení pojištění na auto je nutné provést včas, aby se majitel vyhnul případným problémům s pojišťovnou a zajistil, že pojistné krytí bude odpovídat aktuálním potřebám.
- Doručení písemné výpovědi: Prvním krokem je doručení písemné výpovědi pojišťovně se základními údaji, důvody ukončení, kdy se pojištění ukončí apod.
- Dodržení výpovědní lhůty: To, co je potřeba ke zrušení povinného ručení, je nutné dodržet předem stanovenou lhůtu, např. 6 týdnů.
- Důvody pro zrušení pojistky: Kromě standardního ukončení pojistky k výročí smlouvy existují i jiné situace, kdy můžete pojistku na auto zrušit dříve:
- Prodej vozidla
- Totální škoda nebo odcizení
- Změna pojišťovny
- Vrácení pojistného: V případě zrušení pojistky během pojistného období pojišťovna může vrátit poměrnou část nevyužitého pojistného.
- Odevzdání registračních značek: V některých případech, jako je zrušení pojistky po prodeji vozidla, se musí odevzdat registrační značky na dopravním úřadě.
To, co je potřeba ke zrušení povinného ručení, představuje předem daný proces, který má definované kroky, jež nelze opomenout. Zrušení pojištění na auto je dlouhá cesta, která se musí podstoupit každý majitel vozidla.
Prodej auta/přepis majitele
Nejčastějším důvodem ukončení povinného ručení je přepis auta. Pokud se majitel vozu rozhodně svoje auto prodat, bude k tomu potřeba zříci se i všech závazků z vlastnictví vozu vyplývajících. V tomto případě povinnosti hradit povinné ručení. K výpovědi je proto nutné dodat i kopii kupní smlouvy. Pojistka v takovém případě zaniká dnem oznámení výpovědi pojišťovně.
Nové pojištění odpovědnosti už má povinnost opatřit nový majitel původního vozu. Může tak být učiněno u libovolné pojišťovny, s novým autem majitel totiž automaticky nepřebírá i pojištění. Zvolit si může své vlastní, u jiného pojišťovacího ústavu.
Jak zrušit povinné ručení při prodeji auta?
Zrušení povinného ručení při prodeji auta je nutné pečlivě naplánovat, aby se předešlo možným komplikacím. Při prodeji vozidla je nezbytné ukončit stávající pojistnou smlouvu a zajistit, že pojištění bude přeneseno na nového majitele nebo úplně zrušeno.
To, jak zrušit povinné ručení při prodeji auta, se neobejde bez plánu.
Jakmile se prodá auto, prvním krokem je informovat o změně pojišťovnu telefonicky nebo písemně. Vzor zrušení povinného ručení při prodeji vozidla je k dispozici online. V každém dobrém vzoru musí být:
- Informace o původním majiteli vozu
- Informace o novém majiteli vozu (pokud je známo)
- Datum prodeje
Do vzoru zrušení povinného ručení při prodeji vozidla je v některých případch nutné doplnit některé informace. To záleží individuálně na požadavcích pojišťovny. Pojišťovna bude potřebovat potvrzující prodej vozidla – kupní smlouvu, doklad o přepisu vozidla na nového majitele nebo jiný relevantní dokument.
Po zpracování žádosti o zrušení povinného ručení při prodeji auta pojišťovna zašle potvrzení o zrušení pojistky.
Vyřazení auta z registru vozidel – nepojízdné auto
Pokud auto doslouží a jeho poslední cesta vede na vrakoviště, je nutné tuto skutečnost pojišťovně oznámit také. K výpovědi povinného ručení bude v tomto případě potřeba dodat i doklad o vyřazení automobilu z evidence motorových vozidel. Pokud by tak nebylo učiněno a jen stálo nepojízdné auto v garáži, neodpadá tím majiteli povinnost pojištění odpovědnosti hradit.
Právě naopak. Povinné pojištění určuje zákon. Je-li vozidlo více než 14 dní nepojištěné, je vyřazeno z registru motorových vozidel. Ovšem i nepojízdné auto, u kterého neproběhlo odhlášení auta a dosud je opatřeno registrační značkou, musí mít pojištění odpovědnosti.
V takových případech se o slovo přihlásí Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která hradí škody z nepojištěných aut ze svého garančního fondu. Do něj přispívají všechny pojišťovny a také jsou výzvou o příspěvek obesíláni všichni majitelé vozidel, která nemají povinné ručení. Pokuty za nepojištěné vozidlo se mohou vyšplhat až k desítkám tisíc korun.
Po autonehodě a pojistném plnění
Dojde-li k dopravní nehodě, škody způsobené ostatním účastníkům silničního provozu na jejich vozidlech hradí pojišťovna viníka kolize. Může se stát, že majitel vozu není spokojen s plněním, které pojišťovna poskytla, a rozhodne se pro výpověď povinného ručení. Učinit tak může do tří měsíců od nehody.
Navýšení pojistného
Pojišťovna má právo navýšit sazby za své služby, které se ovšem nemusejí shodovat s řidičovou vůlí. Pokud se pojišťovna k takovému kroku uchýlí, musí své klienty informovat předem. A to dostatečně před koncem pojistného období.
Pojištěnec má ovšem nárok pro něj nevýhodnou smlouvu vypovědět a zříci se povinného ručení výpovědí smlouvy. Nejpozději však do jednoho měsíce od oznámení této změny. Pojištění zaniká uplynutím stávajícího pojistného období. Majiteli vozu může při výběru nového pojistitele pomoci online kalkulačky povinného ručení.
Ukončení povinného ručení bez udání důvodu
Zákazník je oprávněn provést ukončení povinného ručení také bez udání důvodu. Nejčastěji je důvodem pro zrušení povinného ručení rozhodnutí pro přechod ke konkurenci a lepší ceny, s tím se ovšem pojišťovny nerady setkávají. Výpověď bez udání důvodu je optimální doručit do dvou měsíců od uzavření nové smlouvy, v takzvané zkušební době. Později už si pojišťovna účtuje storno poplatky dle svého sazebníku.
Ukončení povinného ručení je možné také z dalších důvodů. Například při odcizení vozidla nebo úmrtí pojištěného. V prvním případě je nutné pojišťovně doložit i doklad policie o krádeži vozu a ve druhém případě kopii úmrtního listu nebo usnesení o dědickém řízení.
Výpověd povinného ručení – vzor
Jak vypovědět povinné ručení? Podání výpovědi není složité, víceméně jde jen o formalitu. Vzor zrušení povinného ručení nabízí například pojišťovna Kooperativa, která pro tyto účely zhotovila přehledný formulář. Zrušení povinného ručení ČPP nebo AXA či Uniqa stačí provést bez formuláře a žádný vzor pro výpověď povinného ručení není potřeba. Důležité je pouze učinit výpověď písemně.
Na dokumentu, který je možné použít jako vzor pro výpověď povinného ručení nesmí chybět podstatné údaje, mezi které patří:
- jméno a příjmení pojištěnce
- trvalý pobyt a kontaktní telefon
- číslo pojistné smlouvy
- SPZ (RZ) vozidla
- důvod výpovědi
- datum, místo a podpis výpovědi
Pro nové pojištění nebo přechod k jiné pojišťovně pomůže srovnávač povinného ručení, který vyhledá nejlepší a cenově nejpřijatelnější nabídku a srovnání pojišťoven. Prostřednictvím jednoduché online kalkulačky na 123ruceni.cz lze vyhledat všechna pojištění během několika vteřin.
Sjednání pojištění online je rychlé, přehledné a častokrát nabízí i slevy a bonusy.