Jako účastník silničního provozu máte hned několik povinností, které je nutné dodržovat. Ať už jde o předepsané zákonitosti nebo o způsob řízení, vždy se musíte řídit platnými zákony. Nedílnou součástí celého komplexu sounáležitostí je i povinná výbava auta, která řidiče pronásleduje rok co rok. Každá nová sezóna sebou přináší změny. Jak je na tom rok 2021?

Přinesl rok 2021 další novinky, které donutí motoristy sáhnout hlouběji do kapsy, nebo vše zůstává při starém? Na tyto otázky vám odpoví následující článek, kde se dozvíte, co vše je potřebné vozit sebou v automobilu a bez kterých věcí raději na silnici nejezděte.

Škody vzniklé při nehodě i odcizení vozu hravě pokryje havarijní pojištění.

Spočítat cenu havarijního pojištění >

Povinná výbava pro rok 2021

Naštěstí je povinná výbava vozidla pro rok 2021 úplně stejná jako v předcházející sezóně. Změnilo se jen pár malých skutečností, musíme však říci, že k lepšímu. Povinná výbava s platností od roku 2021 se zjednodušila a navíc odpovídá moderním trendům a potřebám motoristů.

Velké plus přichází v oblasti výměny pneumatik. Od novely zákona již není nutné, abyste jako motorista sebou měl náhradní pneumatiku. Nyní postačí vlastnit pouze sadu nářadí, která vám umožní opravu pneumatiky k dojetí k nejbližšímu servisu. Na trhu se objevily moderní speciální sady k rychlé opravě defektu pneumatiky. Následně je možné dojet do servisu a nechat si automobil plně zprovoznit.

Tyto změny se netýkají jen automobilů, ale také motocyklů. Majitelé motorek již nemusí mít v povinné výbavě náhradní žárovky a další nástroje k její opravě. Bohatě postačí povinná náhradní pojistka.

Výstražný trojúhelník je jednou z povinných částí výbavy.

Největší problémy se vyskytují u lékárniček, kde je nejčastější komplikací expirace autolékárničky. Motoristé se pak vydávají na cesty s prošlou lékárničkou, to je však úplně stejné, jako by ji vůbec neměli. Proto si raději nechte lékárničku sestavit v lékárně, tím se vyhnete nepříjemným problémům.

TIP: Autolékárnička 2021 prošla změnami. Jaké to přesně jsou?

Za porušení zákona povinné výbavy motorového vozidla hrozí uložení pokuty až 2 000 korun a ztráta cenných bodů.

TIP: Povinností pro každého řidiče je mít sjednané zákonné pojištění vozu. Díky online kalkulačce povinného ručení si lze sjednat to nejlevnější a ušetřit tak stovky korun ročně. Další slevu 20 % za sjednání online lze získat na povinné ručení ČPP. Zajímavé bonusy zase přináší povinné ručení AXA nebo povinné ručení Allianz.

Povinná výbava motorových vozidel pro rok 2021

A co nesmí chybět v povinné výbavě motorových vozidel v roce 2021? Zde je seznam:

  • Reflexní vesta
  • Lékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • prostředky na opravu pneumatiky nebo rezervní kolo

Mezi doporučené předměty poté patří hasicí přístroj, reflexní vesty určené pro spolujezdce, startovací kabely nebo kanystr s benzínem nebo naftou.

TIP: Více praktických tipů a rad ze světa financí, nákupů, pojištění i aut naleznete na webu Hardyn.cz.

Nemělo by se zapomínat ani na povinné dokumenty. Řidič u sebe musí mít řidičský průkaz, malý technický průkaz vozu a zelenou kartu, která slouží jako doklad povinného ručení. Vyplatí se také s sebou vozit formulář o dopravní nehodě.

V případě nehody pokryje škody na životě i majetku havarovaného vozidla všeobecně doporučované havarijní pojištění. To navíc hradí i škody vzniklé odcizením, vandalismem nebo přírodními vlivy.