Jak na dovolené zabezpečit své věci?

Ztracený kufr nebo ukradený pas mohou vést k velmi stresujícím zážitkům z dovolené. Ať už jde o ubytování v hostelu nebo v luxusním rezortu, riziko ztráty nebo krádeže může postihnout kohokoli a kdykoli. Díky tipům, jak si na dovolené zabezpečit své věci, bude každá další cesta uvolněnější a jistější.

U cestování platí dvojnásob dávat si pozor na své věci. Cestující bývá z cesty nervózní a roztěkaný, přemýšlí, co nesmí do letadla, a snadno opomene činit zautomatizované úkony jako ohlídat si peněženku, své doklady nebo příruční zavazadlo. V mnoha případech jej ani nenapadne, že by mohl přijít do kontaktu se zloději.

Používat trezor

V dnešní době má mnoho hotelů (a dokonce i některé hostely) na pokoji trezor, do něhož lze uložit cenné věci. Je dobré si do něj zamknout peníze, důležité dokumenty, jako jsou letenky a pasy, šperky a elektronická zařízení. Tak budou všechny cennosti v bezpečí.

Cestovní pojištění je zárukou, že cestující nepřijde zcela o vše. Pojistit se dají kromě zdraví a lékařské péče také zavazadla či právní pomoc.

Sjednat cestovní pojištění prostřednictvím online kalkulačky >

Nejlepší tip: Na vnější stranu dveří lze zavěsit cedulku „Nerušit“, aby do pokoje nevstupovaly nezvané osoby.

Používat visací zámky a mít obalený kufr

Uzamčení kufru visacím zámkem se může zdát jako jednoduchý odstrašující prostředek, ovšem bývá účinný. Většina zlodějů je oportunistická, neboť příležitost dělá zloděje. Je mnohem pravděpodobnější, že si vyberou kufr, který bude vypadat jako snadný cíl. Takže i taková drobnost, jako je visací zámek, může zloděje odradit.

Nejlepší tip: Kombinační zámek s číslicemi ušetří stres spojený se schováváním klíčů.

Většina velkých letišť po celém světě nabízí službu balení zavazadel. Kufry mohou být zabaleny do průhledného plastového obalu, který ochrání bagáž před poškozením, manipulací, nešetrným zacházením a krádeží.

Mít peníze a doklady vždy u sebe

Na cestách je důležité mít přehled o svých zavazadlech, zejména o cestovních dokladech. Peníze a cestovní doklady by měly zůstat v příručním zavazadle, ideálně v kapsách na těle, aby měl cestující jistotu, že se nic neztratí.

Nejlepší tip: Pásek na peníze je praktický způsob, jak mít doklady vždy po ruce a v bezpečí.

Batohy jsou pro kapsáře velkým lákadlem, poněvadž bývají mimo turistův dohled. Zejména v rušných dopravních prostředcích nebo ulicích je krádež cenností z batohu velmi snadná a prakticky nepostřehnutelná.

Dávat si pozor na batohy

Mít cokoli na zádech je potenciální pozvánkou pro zloděje, aby cestujícího zkusili zezadu okrást. Všechny cennosti v batohu by měly být uschovány v hluboké kapse, do níž se nelze dostat bez zdlouhavého prohrabávání. Zadní kapsy jsou pro kapsáře velmi snadným cílem, zejména při čekání ve frontách.

Pokud lidé cestují na kole, vyplatí se investovat do kvalitního zámku a kolo připevnit k cyklistickým stojanům, případně jiným stabilním předmětům. Cyklistickou helmu je dobré vzít s sebou a nenechávat ji volně u kola.

Rozdělit si věci

Cestování ve skupině má své výhody. Rozdělení věcí rovnoměrně mezi kufry jednotlivých členů skupiny je duchaplný způsob, jak minimalizovat dopad ztráty zavazadla. Pokud se jeden z kufrů ztratí, může si být cestující jistý, že má čistou sadu oblečení v zavazadle druhém.

Pořídit si kopie dokumentů

Pořídit si fotografie, skeny nebo fotokopie důležitých cestovních dokladů a dokladů o pojištění a poslat si e-mailem všechny jízdenky nebo rezervace, které jsou pro cestu nezbytné, je dobrým způsobem, jak být na cestách klidnější. Fotokopie sice nemůže nahradit skutečný cestovní pas, ale může usnadnit získání náhradního.

Dávat si pozor na místní podvodníky

Vždy by si cestující měli dávat pozor na kapsáře a známé triky. Internet nebo tištění průvodci jsou skvělým místem, jak se seznámit se všemi běžnými podvodnými triky, které zloději na turistech zkoušejí. Například výměna falešných bankovek na ulici nebo vázání takzvaných náramků přátelství.

Nejlepší tip: TripAdvisor je vynikajícím zdrojem, kde lze najít tipy a rady od ostatních cestovatelů.

Mít cestovní pojištění

Neexistuje žádný zaručený způsob, jak ochránit svůj majetek během cestování, avšak cestovní pojištění může pomoci minimalizovat škody, pokud by došlo k nejhoršímu. Dopřát si větší klid a vědomí, že cestovní pojištění může nahradit hodnotu ztraceného majetku, je k nezaplacení.

Většina cestovních pojistek se nevztahuje na krádež věcí ponechaných bez dozoru. To se týká například ponechání zavazadel v pronajatém autě, nebo telefonu na lehátku při koupání v moři. Před cestou je vhodné zkontrolovat a podrobně pročíst svou pojistnou smlouvu.