Co do letadla – tekutiny, jídlo, deodorant, cigarety

Vysněná dovolená je vybraná, termín dohodnutý a letenky koupené. Zbývá jediné. Jak se správně sbalit do letadla. Co nesmí letadla? Jaké jsou zakázané předměty v odbaveném zavazadle, nebo jak je to s notebookem do letadla?

Než člověk začne balit, je dobré vědět, co nesmí do letadla a naopak co si může vzít do letadla. Jak je to s příručním kufrem do letadla a do zavazadlového prostoru? Nebo jaký je rozdíl mezi tekutinami do letadla a tekutinami v odbaveném zavazadle?

Tento článek přináší praktické rady, jak se sbalit na cesty letadlem, kolik ml do letadla, jak na tekutiny do letadla nebo jaké jsou zakázané předměty do letadla. Cestovatel by měl však v první řadě myslet na sjednání cestovního pojištění.

Co nesmí do letadla a co si mohu vzít

Ohledně toho, co nesmí do letadla, existují obecná pravidla, která platí pro všechny letecké společnosti. Existují předměty, které lze převážet jedině v registrovaných zavazadlech. A také předměty, které nelze vzít s sebou na palubu letadla v příručním zavazadle.

Kromě těchto obecných pravidel je také potřeba brát zřetel na další omezení. Tato určují individuálně letecké společnosti, příp. země, do kterých člověk cestuje. Také je dobré vědět, že poslední slovo má vždycky zaměstnanec bezpečnostní kontroly na letišti.

Cestovní pojištění je zárukou, že se dovolená v případě zdravotních komplikací či ztráty zavazadla neprodraží.

Sjednat cestovní pojištění >

Ten může žádat o odstranění z příručního i registrovaného zavazadla každý předmět, který považuje za potencionálně nebezpečný. Pokud se tedy bezpečnostní kontrole nebude nějaký předmět líbit, člověk s tím nic moc neudělá a bude se s ním muset zpravidla rozloučit.

U odpovědi na otázku, co nesmí do letadla + co si mohu vzít do letadla, je potřeba rozlišit dvě věci. A to jestli se jedná o příruční zavazadlo, tedy to, které se bere na palubu. Nebo jestli to je odbavené zavazadlo, tedy to, které je v zavazadlovém prostoru. Pravidla pro ně se totiž v některých případech liší.

Odpověď na otázku, co si mohu vzít do letadla, lze najít dále v tomto článku.

Zavazadlo na palubu, či do zavazadlového prostoru?

Kabinové zavazadlo, palubní zavazadlo nebo také příruční zavazadlo do letadla je kufřík nebo batoh, který si lze vzít do letadla. Povolené rozměry bývají přibližně 55×40×20 cm a maximální váha zavazadla do letadla je 6 – 10 kg.

Často může mít člověk navíc ještě malou osobní tašku (kabelku, tašku s notebookem nebo foťákem) o rozměrech do cca 40×30×15 cm. Vždy ovšem záleží na letecké společnosti. Zpravidla nízkonákladové společnosti mohou mít s další malou osobní taškou problém.

Je dobré si podmínky dané letecké společnosti předem zjistit, protože za překročení limitů se připlácí.

Zapsané nebo také odbavené zavazadlo je zavazadlo, které je v zavazadlovém prostoru letadla a cestující k němu nemá při letu přístup. Je proto dobré do něj nedávat žádné cennosti a řádně zabezpečit své věci.

I pro odbavené zavazadlo platí určité podmínky. Vysloveně zakázané předměty v odbaveném zavazadle jsou uvedeny na konci tohoto článku.

Obecně pro všechny letecké společnosti platí, že na palubu letadla nepatří žádné předměty, které mohou ohrozit zdraví a bezpečnost posádky nebo cestujících.

Ať už cestující letí z letiště Václava Havla či jakéhokoliv jiného, předměty, co nesmí do letadla, jsou následující: 

  • zbraně (ani pepřový sprej)
  • výbušné, hořlavé, chemické a toxické látky
  • chemické substance
  • nože (s čepelí nad 6 cm)
  • volné žiletky
  • jakékoliv jiné ostré předměty
  • tupé nástroje (baseballová pálka, hokejka, longboard, skateboard, lyžařské a turistické hole, rybářský prut aj.)
  • tekutiny a tekutá kosmetika v balení větším než 100 ml

Mezi předměty, které mohou být vyhodnoceny jako nebezpečné a tedy zakázané, patří i struny, pevné lepící pásky a různé nástroje a nářadí. Zakázané jsou pochopitelně i předměty, které připomínají skutečné zbraně.

Mezi zakázané předměty v odbaveném zavazadle patří například hořlaviny a výbušniny.

Co si můžu vzít do letadla

Kdo si pokládá otázku, co si můžu vzít do letadla, dostane jednoduchou odpověď. Zkrátka všechno ostatní, co není uvedeno v seznamu výše.

Nad některými věcmi však člověk přesto váhá, proto následující seznam uvádí, co si opravdu lze vzít do letadla:

  • nůžtičky na nehty (ostří o délce maximálně 6 cm)
  • pilníček na nehty
  • jednorázová holítka (holící sady na jedno použití se zakrytou čepelí)
  • malý zavírací nožík s čepelí do 6 cm
  • fén, žehlička na vlasy, kulma
  • fotoaparát, kamera, notebook a jakákoliv další běžná elektronika
  • zapalovač
  • deštník bez ostrého konce
  • dekorativní kosmetika (řasenka, lesk na rty, make-up)
  • tuhý antiperspirant/deodorant
  • jakékoliv jídlo
  • dětské a kojenecké jídlo i pití na dobu cesty
  • léky včetně těch tekutých a dietní jídlo (je vhodné mít lékařské potvrzení)
  • zboží z letištních duty free obchodů včetně tekutin – v neporušeném obalu, do kterého obsluha předměty zapečetí
  • svoje tekutiny v nádobách o max. objemu 100 ml, v max. množství 10 ks a zároveň v průhledném uzavíratelném sáčku

Jak už bylo uvedeno, poslední slovo má vždycky pracovník bezpeční kontroly. Pokud tedy o nějakém předmětu usoudí, že by mohl být nebezpečný, do letadla ho nedovolí vzít.

Tekutiny do letadla a v odbaveném zavazadle – kolik ml?

Zcela zvláštní kapitolou jsou tekutiny do letadla + tekutiny v odbaveném zavazadle. Vzhledem k tomu, že bomby se míchají právě z tekutin, kladou se na jejich přepravu velká bezpečnostní pravidla.

Před každým letem je proto potřeba vědět, jaké tekutiny lze mít v odbaveném zavazadle a kolik ml do letadla.

V současnosti platí mezinárodní pravidla, podle nichž všichni cestující mohou mít v příručním zavazadle maximálně 1 litr tekutin. Tedy co se tekutin do letadla týká, může se cestovat s jedním litrem tekutin dohromady. Ovšem pozor, je to celkové množství a ještě platí další pravidlo.

Od každé jednotlivé přepravované tekutiny je možné mít lahvičku o maximálním objemu 100 ml. Všechny tyto stomililitrové nádobky pak musí být umístěny v jednom průhledném uzavíratelném sáčku a dohromady musí mít maximální objem 1 litr.

Letecké společnosti za tekutiny označují i veškeré spreje, pěny, zubní pasty, jelení loje nebo rtěnky.

Na tekutiny potřebné ze zdravotních důvodů (tekuté léky, kapky apod.) se objemová omezení nevztahují. Nesmí se však převážet více tekutin, než je pro cestu nezbytně nutné.

Nemocní cestující by měli počítat s tím, že po nich bezpečnostní kontrola může chtít předložit recept na lék vystavený lékařem přímo na jméno nebo potvrzení od lékaře.

Striktně jsou hlídány pouze tekutiny do letadla. Odbavovaná zavazadla a tekutiny v odbaveném zavazadle podléhají jen obecným předpisům o přepravě, takže si do nich lze další tekutiny bez problémů uložit.

Jídlo do letadla

Komu nechutná jídlo podávané na palubě letadla, nebo ho naopak čeká let s nízkonákladovou společností, která nenabízí stravování, toho určitě zajímá, jak je to s jídlem do letadla.

Dobrá zpráva je, že jídlo do letadla je možné si vzít. I to však má svá pravidla. Je totiž nutné počítat s limitem pro tekutiny, protož některá jídla se za tekutiny považují. Například marmelády, medy, Nutelly, kompoty a sirupy patří do tekutin.

Naopak pečivo, zákusky, chlebíčky, bonbóny, bagety, sušenky, křupky, klobásy, sýry, oříšky, tyčinky nebo bonboniéry si lze bez problémů do letadla vzít.

U balení jídla do letadla je třeba dát pozor na to, že některé země zakazují dovážení nepřetvořených a čerstvých potravin na své teritorium. Např. do USA nebo Austrálie nelze dovážet většinu ovoce, zeleniny, semen nebo výrobků živočišného původu.

Do USA je také zakázáno dovážet drůbeží maso v jakékoliv podobě, klobásy, řízky a salámy. Další zakázané jídlo do letadla do USA jsou mléko a mléčné výrobky a potraviny obsahující syrová vejce.

Některé výrobky také nelze přivážet na území EU z jiných zemí. Před cestou je potřeba se ujistit, zda je do dané země možné převážet konkrétní výrobky, které s sebou cestující plánuje vzít.

Deodorant do letadla

Je deodorant považován za tekutinu? A je možné si vzít deodorant do letadla? Deodorant do letadla může být v příručním i v odbaveném zavazadle.

Na standardní tuhý deodorant se nevztahuje omezení množství tekutin, a proto je tuhý deodorant do letadla sázka na jistotu. Cestující si ho může do příručního zavazadla bez omezení vzít.

Deodorant ve spreji nebo gelu naopak podléhá omezení tekutin, tedy nesmí ho být více než 100ml, pokud si ho cestující bere na palubu.

Regule jsou však poměrně přísné, proto ochranka na letišti může za tekutý deodorant považovat všechny konzistence kuličkového, krémového či gelového deodorantu.

Cigarety do letadla

Cigarety do letadla je možné mít v odbaveném i příručním zavazadle. V odbaveném zavazadle lze mít i kartony cigaret, ovšem jen určité množství cigaret.

Po území EU může cestující mít 800 cigaret do letadla, mimo území EU to je 200 cigaret do letadla. To samé platí jak pro cestu z Česka, tak zpátky.

Elektronické cigarety jsou v letadle povoleny, a to pouze na palubě. V odbaveném zavazadle se jedná o zakázané předměty. Při letištní kontrole musejí být elektronické cigarety z příručního zavazadla vyndány a podrobeny kontrole zvlášť.

Antikoncepce do letadla

Všeobecně platí, že přeprava netekutých léků a medikamentů, tableta apod. je povolena v příručním i odbaveném zavazadle. To znamená, že antikoncepci do letadla je možné vzít.

Tekuté léky je možné přepravovat v příručním i odbaveném zavazadle. Doporučuje se originální obal léků. Disponovat lékařským potvrzením je vhodné, nikoliv však nezbytné.

Zapalovač do letadla

Každého vášnivého kuřáka určitě zajímá, jestli lze vzít zapalovač do letadla? A odpověď ho jistě potěší. Cestující u sebe může mít zapalovač do letadla nebo krabičku zápalek. 

Je však povolen pouze jeden kus na osobu a ten může být uložen výhradně v příručním zavazadle, nikoli v odbaveném. Výjimkou jsou benzínové (Zippo) a „turbo“ zapalovače. Ty na palubu nesmí.

Lak na vlasy do letadla

Spreje, které obsahují hořlavé látky, nesmí do letadla. Laky na vlasy do letadla nepatří, stejně jako repelenty či jiné spreje obsahující hořlavé látky.

Na palubu letadla je možné si vzít jen nehořlavé spreje určené k lékařskému nebo toaletnímu použití. Zde však také platí pravidlo do 100 ml.

Powerbanka v letadle

Používání a přeprava powerbanky v letadle není ničím výjimečným. Cestující se nemusí bát přinést powerbanku do letadla. Ovšem i toto má svá pravidla.

Powerbanka v letadle musí být umístěna jen příručním zavazadle. Powerbanky nejsou totiž v odbaveném zavazadle povoleny z důvodu jejich hořlavosti.

Roli hraje také kapacita powerbanky. Všechny powerbanky do 100 Wh jsou na palubě povoleny, avšak pro powerbanky od 100 do 160 Wh je třeba povolení aerolinky. Jiné powerbanky nad 160 Wh nesmí do letadla.

Jídlo do letadla Smartwings

Aerolinky Smartwings na svých palubách nabízejí občerstvení, které si může cestující objednat předem již při nákupu letenky, nebo si ho koupit na palubě letadla.

Kdo dává přednost domácímu zdravému občerstvení, může si vzít vlastní jídlo do letadla.

S jídlem do letadla Smartwings to je stejné jako s jídlem do letadla u jakékoliv jiné letecké společnosti. Jídlo do letadla je obecně povolené, je třeba jen hlídat limity zemí, jaké jídlo se smí a nesmí do dané země přivézt.

Housky se šunkou a sýrem, mrkev, banány, nakrájená jablka, müsli tyčinky a další podobné jídlo do letadla Smartwings bez problémů projde.

Notebook do letadla

Elektronické přístroje jako notebook, mobilní telefon nebo fotoaparát lze bez problémů vzít do letadla.

Je však důležité vzít si notebook do letadla v příručním zavazadle z důvodu možnosti jeho ztráty či poškození v odbaveném zavazadle při přepravě.

Kdo si bere notebook do letadla, musí ho při bezpečnostní kontrole vyndat z příručního zavazadla i z pouzdra a podrobit ho letištnímu rentgenu zvlášť.

Zakázané předměty v odbaveném zavazadle

Co nesmí do letadla, tedy na jeho palubu už je čtenáři jasné. Ovšem existují i zakázané předměty v odbaveném zavazadle, které přes žádnou kontrolu neprojdou.

Zcela zakázané předměty v odbaveném i příručním zavazadle, jsou spreje, které obsahují hořlavé látky – například tedy i repelenty, deodoranty nebo laky na vlasy.

Dále jsou v odbaveném zavazadle zakázané campingové kartuše a další nádoby obsahující hořlavý stlačený plyn.

Pokud jsou přepravována elektronická zařízení v odbaveném zavazadle, pak musí být bez napájecích baterií. Baterie musí cestující přepravit odděleně v příručním zavazadle.

Zakázané předměty v odbaveném zavazadle lze shrnout následovně:

  • hořlaviny – barvy, nátěry, benzín
  • chemikálie – chlor, bělidlo, hnojiva, stříkaná barva
  • výbušniny vč. pyrotechniky – ohňostroje, rachejtle, prskavky a světlice
  • alkohol nad 70 %
  • náplně do zapalovačů
  • zápalky „Strike anywhere“

Airsoftové zbraně, repliky zbraní, dětské pistolky a hračky připomínající zbraně nepatří mezi zakázané předměty v odbaveném zavazadle. Nicméně cestující vždy musí o těchto předmětech informovat pracovníky při odbavení. 

Kdo už má vyřešené levné letenky a co do letadla, by měl myslet i na správné cestovní pojištění. Pokud by v zahraničí došlo ke zdravotním komplikacím, mohla by se dovolená bez cestovního pojištění pěkně prodražit.

Jistě není třeba ani připomínat, že před každou dovolenou je nutné ověřit, zda má člověk platný cestovní pas. Výměna propadlého cestovního pasu na poslední chvíli se totiž může docela prodražit.