Helma na kolo – dětská, cyklistická, dámská
Jízda na kole nabrala v posledních letech na obrátkách a skoro lze říci, že kdo nejezdí, není Čech. S rostoucím počtem cyklistů na silnicích se však také zvyšuje riziko dopravní nehody a úrazu. Proto je kladen čím dál větší apel na nošení helmy na kolo. Jak vybrat tu správnou cyklistickou helmu?
Nošení helmy na kolo v České republice není povinné pro občany starší 18 let. Kdokoliv mladší však této povinnosti podléhá a musí ji dle Zákona 361/2000 Sb. Zákona o provozu na pozemních komunikacích respektovat.
Daný zákon v § 58 doslovně říká, že cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.
Cyklistická helma – bezpečnost
Funkce cyklistické helmy je chránit lebku při pádu či nárazu před otřesem nebo proražením. Měla by proto být kvalitní, bezpečná a správně sedět.
Cyklistické přilby prodávané na území České republiky podléhají bezpečnostní certifikaci, to znamená, že musejí splnit evropskou normu ČSN EN 1078 + A1. Ta garantuje spolehlivou bezpečnost a funkčnost výrobku.
Požadavky se týkají hlavně konstrukce přilby a její schopnosti tlumit náraz, zorného pole a upevňovacího systému. Pořizovat levnější typy přileb na tržnicích nemusí být vždy zárukou, že je tento certifikát přítomen.
Je třeba mít na paměti, že i cyklistická přilba se časem obnosí a její bezpečnostní vlastnosti již nejsou stoprocentní. Výměna helmy na kolo by měla proběhnout po každé větší nehodě, poněvadž náraz způsobuje degradaci výplně a drasticky snižuje ochranné vlastnosti. Na základě frekvence používání by si měl cyklista pořídit novou helmu po pěti až deseti letech.
Cyklistická přilba – velikost
Aby helma na kolo plnila svoji ochrannou funkci, musí na hlavě dobře sedět. Zpravidla se rozlišují velikosti S, M, L, případně je indikací velikosti číslo značící obvod hlavy v centimetrech. Ten se měří přibližně 2 až 3 centrimetry nad ušima a obočím pomocí krejčovského metru.
U dětských přileb je možné nastavit velikost prostřednictvím otočného kolečka nebo elastických pásek, jež se obvodu hlavu přizpůsobí. Nejmenší cyklistická přilba pro děti má při maximálním utažení vnitřní obvod 44 centimetrů.
Helma na kolo – materiál
Nejčastějším materiálem, z něhož bývají helmy na kolo vyrobeny, je plastová skořepina s výplní z pěnového polystyrenu. Výplň vyztužuje helmu a pohlcuje náraz při pádu z kola. Druhů výplní existuje více, například polystyrén v kombinaci s pleteninou z hliníku, kevlaru nebo karbonu, případně bývá používán nový materiál Koroyd, jenž plynuleji absorbuje energii nárazu.
Technologií zpracování má několik způsobů, přičemž vstřikování pěnové výplně do skořápky je nejefektivnější. Naopak lepení představuje horší kvalitu provedení a zhoršuje schopnost pohlcení nárazu.
Helma na kolo – hmotnost
Obecně platí, že helma by měla být co nejlehčí, zejména při dlouhých vyjížďkách. I sebelehčí přilba začne po pár hodinách jízdy překážet. Proto jsou na kratší výlety ideální modely do 300 gramů, fajnšmekři na celodenní cyklotúru vybírají odlehčené helmy na kolo i pod 200 gramů.
Gramáž by však neměla být na škodu bezpečnosti. Na cesty na kole do práce nebo do školy je vhodná i těžší přilba. Nejlehčí kvalitní dětské helmy váží kolem 220 gramů.
Helma na kolo – větrání
Díky větracím otvorům se cyklista při letních túrách nepřehřeje a pocítí uvolňující cirkulaci vzduchu. Podstatou větracích otvorů je nasávat chladný vzduch přední stranu, rozvádět jej kolem hlavu a ohřátý vzduch vypouštět stranou zadní.
Jak cyklistickou helmu správně nasadit
Správně nasazená přilba drží nehnutě a zároveň nikde netlačí. Pásek pod bradou by měl umožnit provléknout jen dva prsty, jinak hrozí, že by se přilba mohla v okamžiku pádu na hlavě posunout a nedostatečně absorbovat sílu nárazu. Utažení helmy lze provádět kolečkem v týlu, čímž dojde k úpravě vnitřního obvodu.
Jak vybrat helmu na kolo
Jak vybrat právnou cyklistickou helmu? Ideální je se řídit podle stylu jízdy, typu kola a převažujícího terénu a samozřejmě dle velikosti hlavy. Liší se také výběr přileb podle pohlaví, kde nehraje roli jen barevné rozlišení, jak by se mohlo zdát.
Základní rozlišení cyklistických přileb:
- pánské helmy
- dámské helmy
- dětské helmy
- helmy na horské kolo
- MTB helmy
- BMX helmy
- freeridové a downhillové helmy
- helma na silniční kolo
- helma na městské kolo
Při cestách na kole do zahraničí se doporučuje mít helmu nasazenou na hlavě bez ohledu na věk jezdce. Lze tak prožít báječnou aktivní dovolenou za hranicemi, například kolem Dunaje.
Dámská helma na kolo
Helma pro ženy je zpracovaná dle odlišných parametrů, než helma pánská. Dámské helmy jsou jednak menší a kopírují tvar ženské lebky. Mnohé z dámských helem na kolo nezapomínají ani na dlouhé vlasy a mívají speciální otvor na protažení culíku.
Obecně se dámské helmy od pánských příliš neliší. Rozdílná je zpravidla kromě velikosti také hmotnost. Dámská helma na kolo bývá lehčí.
Přilba na kolo – dětská
Dětstá přilba na kolo je logicky menší než dospělá verze. Častokrát jsou v unisex provedení pro holky i kluky. Odlišuje je silnější výztuha pro efektivnější ochrany hlavy při pádu z kola. Jsou také výrazně lehčí, aby příliš nezatěžovaly dětský krk a páteř.
U dětských helem je kladen důraz na nastavení vnitřního obvodu kolečkem, aby bylo možné velikost upravovat v souladu s růstem dítka. Helma na kolo pro nejmenší je často vybavena reflexními prvky, které na silnici včas upozorní řidiče na projíždějícího cyklistu.
Helma na horské kolo
Jízda na horském kole je obecně náročnější vzhledem ke zvolenému nejednotvárnému náročnějšímu terénu, proto helma na horské kolo vyžaduje odpovídající týlní ochranu a robustnější konstrukci.
Praktické odvětrávání usnadňuje zdolávání prudkých převýšení a nezpevněných cest, přičemž silná konstrukce a výstuž zajišťuje bezpečí při možných pádech. Nízká hmotnost zaručí snadné zdolání i náročných přírodních terénů.
Helmy na horské kolo se rozlišují do tří kategorií: MTB helmy, BMX helmy a helmy na kolo downhill.
MTB helma
Helma na kolo MTB je klasikou a uspokojí jezdce na všech typech terénů i na cyklostezkách. Většinou je jejich součástí i přední štítek proti slunci, který lze zpravidla snadno odejmout. MTB helma je všestranná, lehká, výborně odvětrává a cyklista ji nejvíce využije do členitého terénu.
BMX helma oproti tomu obepíná větší část hlavy, čímž hůře odvětrává. Nicméně je odolná vůči nárazům a bezpečně chrání. Helma na kolo downhill je pak určena především lidem, kteří milují sjezdy. Tyto helmy jsou vybaveny ochranou brady a čela.
Helma na silniční kolo
Tyto helmy se od helem na horské kolo liší tím, že nemívají štítek proti slunci, avšak stále plní důležitou funkci odvětrávání. Jsou lehké, nezatěžují a hodí se na cyklostezky, silnice a jiné zpevněné stezky. Helma na silniční kolo je vhodná i pro trekingová kola.
Helma na městské kolo
Helma na městské kolo se velmi podobá silničním přilbám. Je konzervativnější v designu, mívá méně výrazných sportovních prvků a nemívá příliš barevného provedení. Jednodušší tvar zhoršuje odvětrávání, avšak u městských kol se nepředpokládá, že by jízdou na nich cyklista trávil dlouhé hodiny.
Dobrý příkladem budiž městská Rekola, která si lze pronajmout ve městech na krátkodobé jízdy, kupříkladu do zaměstnání nebo na nákupy.
Vybavení na kolo
Cyklisté, zejména pokud se cyklistice věnují pravidelně a s chutí, rádi doplňují své kolo šikovným a praktickým vybavením. Vybavení na kolo se stále rozšiřuje a na trhu lze najít nejrůznější vychytávky. Mezi ty nejzákladnější patří:
- Vyjímatelné polstrování – praktické z hlediska hygienického. Propocené polstrování půjde umýt v pračce.
- Kšilt – ochrání před sluncem, drobnými odlétajícími kamínky, hmyzem.
- Světlo na helmu – čelové světlo je nutností při nočních jízdách ve špatně osvětleném terénu.
- Integrované blikající světlo – cyklisté ji ocení zejména v horších světelných podmínkám. Červené blikající světlo na zadní části helmy zlepšuje viditelnost na dálku pro řidiče aut a tím pádem bezpečnost cyklisty.
- Reflexní prvky – jejich účelem je být za tmy lépe viděn. Nejsou standardem, ovšem lze je dokoupit a na helmu nalepit.
- Držák na Gopro – milovníci adrenalinu a sjezdů oceňují možnost připevnění kamery na helmu.
- Šátek pod helmu – hodí se v chladném počasí, kdy termomateriál uchovává teplo a brání proti ochlazení. Cyklistická čelenka naopak brání stékání potu do očí v letních měsících.
Možností, jak zdokonalit a zpříjemnit svoje cyklistické cesty, je široká paleta. Cyklistické kalhoty, dresy, nášivky, a spousta dalších pomůcek. Stejně tak lze barevně sladit helmu s cyklistickým oblečením a vypadat stylově i na bicyklu.
Kolik stojí helma na kolo
Jednoduché helmy na kolo a dětské přilby lze pořídit do tisíce korun. Spolehlivější modely však vyjdou na zhruba 1500 korun. Komu by nestačila polystyrenová výztuž, raději si připlatí za kvalitní větrání a odlehčený materiál od 1500 Kč výše. Dražší kousky od 3000 Kč pak jsou ultraodlehčené s aerodynamickým tvarem snižujícím odpor vzduchu. Ocení jej především fajnšmekři a profesionálové.