Výběr nejlepších aut pro teenagery: Co je třeba vědět
Den, kdy teenager získá řidičský průkaz, je vzrušující jak pro rodiče, tak pro samotné mladé řidiče. Už není třeba je vozit do školy nebo na sportovní tréninky. Je to však i znepokojivé. Míra nehodovosti u řidičů ve věku 18 až 25 let je několikrát vyšší než u řidičů všech věkových kategorií. Naštěstí se riziko nehody rychle snižuje s postupným získáváním zkušeností za volantem.
Ačkoli žádné auto nedokáže teenagera zcela ochránit před nehodou a případným ublížením na zdraví, existuje spousta bezpečných a cenově dostupných vozidel. Zde jsou nejdůležitější tipy, co zvážit při nákupu automobilu pro mladé dospělé.
Na co se zaměřit u prvního auta
BEZPEČNOST
Užitečné jsou funkce, jako jsou boční airbagy a elektronická kontrola stability (ECS), která pomáhá řidiči udržet kontrolu nad vozem na kluzké vozovce. Další oblíbenou funkcí je hlídání mrtvého úhlu (BLIS), které řidiče prostřednictvím senzorů upozorní, když se v jeho mrtvém úhlu nachází auto.
Novější vozy budou mít nejnovější bezpečnostní technologie. Nové vozy jsou však drahé. Pokud si teenager pořizuje starší auto z druhé ruky, můžete do něj instalovat bezpečnostní prvky nového vozu, aniž by utratil mnoho peněz.
Existuje spousta velmi jednoduchých, volně prodejných technologií, které lze velmi snadno zapojit do jakéhokoli auta. Například záložní kamera nebo parkovací senzory, které pípají, když se řidič příliš přiblíží k překážce.
VELIKOST
Pro dospívající řidiče jsou obecně vhodnější větší a těžší vozidla, která nejlépe ochrání motoristu při nehodě. Velká vozidla, jako jsou plnohodnotná SUV a pickupy, však mohou být drahá a obtížně ovladatelná. Malé vozy jsou cenově dostupnější a snadněji se s nimi řídí a parkuje, avšak nemají tak dobré výsledky v nárazových testech.
Středně velká vozidla SUV se nacházejí uprostřed škály, pokud jde o velikost i cenu. Jsou těžká, takže při nehodách utrpí menší škody, ale jsou dostatečně malá, aby se s nimi dalo snadno jezdit, a nabízejí dobrý výhled. Díky vyššímu sezení se řidiči mohou cítit bezpečněji.
Pokud se řidič rozhodne pro velké vozidlo, měl by si být jist, že se mu pohodlně řídí. Pokud se rozhodne pro menší vůz, bezpečnější jsou ty s vyšším hodnocením nárazových testů a vylepšeními pro prevenci čelního nárazu, jako je automatické brzdění.
SPOLEHLIVOST
Všechna auta potřebují běžnou údržbu, ale pokud vůz čerstvě dospělého řidiče vyžaduje časté opravy, může to pro něj znamenat bezpečnostní problém a velké nepříjemnosti – které si možná nebude moci finančně dovolit.
Při koupi staršího vozidla od soukromého prodejce by se měl řidič ujistit, že je auto v dobrém stavu. Požádat o zprávu o historii vozidla je dobrý začátek. Také si vyžádat záznamy o údržbě od majitele a před koupí nechat vůz prohlédnout spolehlivým mechanikem. Zjistit od majitele co nejvíce informací. Proč auto prodává, jak se mu líbilo, jaké problémy mu způsobilo. A nezapomenout na přepis auta.
Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu? Certifikované ojeté vozy zakoupené v autobazarech jsou obvykle dražší a o ceně je těžší vyjednávat, avšak tyto vozy nebudou potřebovat inspekci. Náklady na opravy jsou kryty v rámci zahrnuté tovární záruky, která je zpravidla dva roky, případně delší, pokud si řidič zakoupí prodlouženou záruku.
DOSTUPNOST
Při každé koupi vozu si řidič musí určit, kolik si může dovolit utratit. Při nákupu pro teenagera – nebo s ním – je vhodné si položit několik dobře promyšlených otázek:
- Jsou k dispozici peníze na koupi nového vozu, nebo by rozpočtu lépe vyhovoval ojetý vůz?
- Bude potřeba nákup financovat pomocí úvěru na auto?
- Může si dospívající dovolit zaplatit část nebo celé auto?
- Bude dospívající sám platit benzín, povinné ručení a měsíční splátky?
- Je k dispozici rodinné auto, které by teenager mohl sdílet nebo převzít?
Průběžné náklady na vlastnictví vozu jsou rovněž nezanedbatelnou položkou, například výměna letních pneumatik, výměna oleje, STK. Je doporučováno vybrat si auto, které má spotřebu kolem 4-5 litrů. Teenager mívá zpravidla omezený rozpočet. Pokud si pořídí obrovský pickup, bude své rodiče každý druhý den žádat o příspěvek.
TIP: Lze se naučit pár triků, jak ušetřit palivo při jízdě autem. Jednoduché kroky k nezaplacení.
Pojištění vozidel pro dospívající řidiče
Jakmile je auto vybrané, bude potřeba sjednat zákonné pojištění vozidla. Pojištění pro mladé řidiče je dražší než pojištění pro řidiče zkušené, a to z důvodu vyšší nehodovosti ve věkové kategorii 18 až 25 let.
Portál Vpojisteni.cz nabízí online kalkulačku povinného ručení i havarijního pojištění, aby si mladý řidič mohl zvolit to, které vyhovuje nejvíce. Cenově i podmínkově. Pro určení výše povinného ručení je podstatný model vozu, jeho stáří, užití vozidla, řidičův věk a bydliště, počet nehod, a mnoho dalších.
Zahrnout teenagera
Proč z nákupu auta neudělat zkušenost pro mladé? Využít toho jako vzdělávacího procesu. Nejde jen o dopravu, je to největší nákup, na kterém se teenager bude podílet. Učí to hodně o financování, zodpovědnosti a péči o majetek. S tím vším souvisí také povinná výbava auta.