Povinná výbava auta od 1. 1. 2024

Jako účastník silničního provozu máte hned několik povinností, které je nutné dodržovat. Ať už jde o předepsané zákonitosti nebo o způsob řízení, vždy se musíte řídit platnými zákony. Nedílnou součástí celého komplexu sounáležitostí je i povinná výbava auta, která řidiče pronásleduje rok co rok. Každá nová sezóna sebou přináší změny. Jak je na tom rok 2024?

Přinesl rok 2024 další novinky, které donutí motoristy sáhnout hlouběji do kapsy, nebo vše zůstává při starém? Na tyto otázky odpoví následující článek, kde se dozvíte, co vše je potřebné vozit sebou v automobilu a bez kterých věcí raději na silnici nejezděte.

Škody vzniklé při nehodě i odcizení vozu hravě pokryje havarijní pojištění.
Spočítat cenu havarijního pojištění >

Povinná výbava pro rok 2024

Naštěstí je povinná výbava vozidla pro rok 2024 úplně stejná jako v předcházející sezóně.

Změny v předchozích letech byly následující:

Velké plus přichází v oblasti výměny pneumatik. Od novely zákona již není nutné, aby s sebou motorista měl náhradní pneumatiku. Nyní postačí vlastnit pouze sadu nářadí, která umožní opravu pneumatiky k dojetí k nejbližšímu servisu. Na trhu se objevily moderní speciální sady k rychlé opravě defektu pneumatiky. Následně je možné dojet do servisu a nechat si automobil znovu plně zprovoznit.

V případě defektu u celoročních pneumatik v zimním období nebude řidič penalizován, pokud dojede do servisu na náhradní letní gumě.

TIP: Povinná je dle zákona helma na kolo u cyklistů mladších 18 let. U dospělých jezdců je nošení přilby důrazně doporučováno.

Tyto změny se netýkají jen automobilů, ale také motocyklů. Majitelé motorek již nemusí mít v povinné výbavě náhradní žárovky a další nástroje k její opravě. Bohatě postačí povinná náhradní pojistka.

Největší problémy se vyskytují u lékárniček, kde je nejčastější komplikací exspirace autolékárničky. Motoristé se pak vydávají na cesty s prošlou lékárničkou, to je však úplně stejné, jako by ji vůbec neměli. Proto si raději nechte lékárničku sestavit v lékárně, tím se vyhnete nepříjemným problémům.

TIP: Co má obsahovat autolékárnička 2024?

Za porušení zákona povinné výbavy motorového vozidla hrozí uložení pokuty až 2 000 korun a ztráta cenných bodů.

Každý by si měl dávat také pozor při cestách do zahraničí, např. povinná výbava do Slovinska bude jiná, než povinná výbava v České republice.

TIP: Povinností pro každého řidiče je mít sjednané zákonné pojištění vozidla. Díky online kalkulačce povinného ručení si lze sjednat to nejlevnější a ušetřit tak stovky korun ročně. Další slevu 20 % za sjednání online lze získat na povinné ručení ČPP. Zajímavé bonusy zase přináší povinné ručení AXA nebo povinné ručení Allianz.

Výstražný trojúhelník je jednou z povinných částí výbavy.

Povinná výbava motorových vozidel pro rok 2024

A co nesmí chybět v povinné výbavě motorových vozidel v roce 2024? Zde je seznam:

  • reflexní vesta
  • lékárnička
  • výstražný trojúhelník
  • prostředky na opravu pneumatiky nebo rezervní kolo

Mezi doporučené předměty poté patří hasicí přístroj, reflexní vesty určené pro spolujezdce, startovací kabely nebo kanystr s benzínem nebo naftou.

Byť mezi povinnou výbavu nepatří nabíječka autobaterie, je dobré si ji pořídit. Autobaterie u vozidel se nabíjí v průběhu delší jízdy, nikdy se však nenabije na 100 %.

Proto se doporučuje nabíjet autobaterii alespoň jednou za 3 měsíce, čímž se její životnost prodlouží. A jak dlouho se nabíjí autobaterie? Záleží na její velikosti a také na typu nabíječky, obecně se však dá říct, že 4 až 10 hodin.

Nemělo by se zapomínat ani na povinné dokumenty. Řidič u sebe musí mít řidičský průkaz, malý technický průkaz vozu a zelenou kartu, která slouží jako doklad povinného ručení. Vyplatí se také s sebou vozit formulář o dopravní nehodě a znát dobře postup při dopravní nehodě.

V případě nehody pokryje škody na životě i majetku havarovaného vozidla všeobecně doporučované havarijní pojištění. To navíc hradí i škody vzniklé odcizením, vandalismem nebo přírodními vlivy.