Většina řidičů přeplácí své povinné ručení – návod, jak získat nejlevnější 2024

Povinné ručení je výdaj, který musí ze zákona zaplatit za svého drahého plechového miláčka každý majitel. Při sjednávání může člověk ušetřit i tisíce korun, a to přímo z pohodlí domova v kteroukoliv hodinu na jakékoliv auto. Jak získat to nejlevnější pojištění v roce 2024 na trhu? Jakých tipů se držet?

Uzavřít povinné ručení je velmi snadné díky srovnání cen. Vše probíhá zprvu anonymně. Povinné ručení – kalkulačka anonymně 2024 totiž zprvu nevyžaduje osobní údaje. Jakmile se pojistník rozhodne své auto pojistit, předá vybrané pojišťovně své údaje a údaje o vozidle. Jak ušetřit na povinném ručení?

Co je to povinné ručení?

Všichni majitelé vozidel si po koupi musí sjednat zákonem stanovené povinné ručení. Jedná se o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je ochrana vlastníka v případě, že bude viníkem dopravní nehody a způsobí tím škodu jiné osobě. 

V rámci povinného ručení existují i příplatkové možnosti jako je například připojištění skel. Je také možné si vedle povinného ručení sjednat pojištění havarijní. To kryje škody, které jsou způsobené odcizením auta, živelnými pohromami, vandalismem, střetem se zvěří nebo vlastní vinou. Takové pojištění je nepovinné a smluvní, odvíjí se od dalších podmínek jako je například výše spoluúčasti povinného ručení, obvyklé ceny vozidla atd. 

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla chrání vlastníka v případě, že zaviní dopravní nehodu a způsobí škodu jiné osobě.

Jaké jsou ceny povinného ručení?

Již několik let se ceníky pojišťoven výrazně nemění. Ceny se odvíjí od celé řady kritérií. Jednou z nich je například věk a bydliště pojistníka. Může se tedy stát, že tatínek ve věku 50 let žijící na venkově bude mít sjednané pojištění levnější než syn ve věku 20 let, který je v rizikové skupině řidičů, žijící v centru města. 

Dalšími kritérii jsou například:

  • typ vozidla
  • značka vozidla
  • výkon motoru vozidla
  • rok výroby vozidla
  • délka bezeškodného období
  • pojistník 

Cena se odvíjí nejen od vozidla, ale i od pojistníka. Záleží na tom, zda se jedná o fyzickou osobu, právnickou osobu nebo osobu podnikající.

Výše ceny za povinné ručení se odvíjí od roku výroby vozidla, typu, značky a objemu motoru.

Jak ušetřit na povinném ručení?

Každý vlastník auta hledá zaručené tipy, jak by mohl ušetřit co nejvíce peněz na povinném ručení.

1. Porovnání všech nabídek na trhu

Byť je nejpohodlnější zůstat u stejné pojišťovny, nemusí to být vždy ta nejlevnější varianta. Ceny povinného ručení se na trhu mění, a proto se doporučuje sledovat nabídky, které nabízejí i jiné pojišťovny. Pro usnadnění práce existují srovnávače cen, díky kterým lze najít nejvýhodnější variantu pro dané vozidlo a spočítat si to pomocí kalkulačky. V některých případech přijde pojišťovna s lepší nabídkou, aby si své klienty udržela. 

2. Jízdy bez nehod

Jezdit bez nehod je přáním všech řidičů. Pojišťovny své klienty, kteří jezdí bezpečně, řádně ocení. V běžné praxi pojišťovna každý rok snižuje o procenta cenu povinného ručení všem, kteří nebyli viníky dopravních nehod.

V opačném případě platí, že pojišťovna řidiče, kteří zavinili dopravní nehodu, potrestá navýšením ceny pojistného na auto na další rok. O něco nižší slevu mohou takoví řidiči dohnat roční frekvencí placení povinného ručení, neboť na některé čtvrtletní splátky jsou zavedeny přirážky. 

Pokud je cena o dost vyšší, je na místě se zamyslet nad nalezením výhodnější nabídky a následném zrušení pojistky na auto prostřednictvím výpovědi.  

3. Povinné ručení přes internet 

Okouzlit pracovníky pojišťoven novým automobilem není třeba, mohlo by se to majitelům prodražit! V ideálním případě je sjednání si povinného ručení přes internet. Existují mnohé pojišťovny, které tak nabízejí slevu až o desítky procent, pokud je pojistka sjednaná právě prostřednictvím webu. Navíc to ušetří nejen benzín, ale i čas, protože není třeba čekat na otevírací dobu dané pojišťovny.