Jak ušetřit palivo při jízdě autem

S nárůstem osobní dopravy a zejména s rostoucími cenami pohonných hmot čím dál častěji vyvstává otázka, jakým způsobem lze ušetřit palivo při jízdě autem, aniž by byl motorista nucen omezit své cesty. Jaké důležité kroky podniknout, aby řidič ušetřil na pohonných hmotách?

Průměrná cena benzínu se na začátku roku 2024 pohybuje na hranici 38 korun za litr. U nafty je to 35 korun. Pohodlí cestování vlastním vozem je vykoupeno zvyšujícími se cenami paliva, proto motoristé přicházejí s různými způsoby, jak na motor vyzrát.

Pět způsobů, jak ušetřit palivo při řízení

Kroky k úspoře paliva během jízdy mohou pomoci, aby auto ujelo delší vzdálenost na jednu nádrž, a zároveň ušetří peníze. Těchto pět jednoduchých tipů pomůže snížit účty za palivo:

Každé auto musí mít ze zákona sjednané povinné ručení. Kde najít to nejlevnější? Pomocí online kalkulačky.
Vybrat nejlevnější povinné ručení >

1. Jezdit plynule a omezit vysokou rychlost
Prudká akcelerace a prudké brzdění mají negativní vliv na spotřebu paliva a zvyšují opotřebení motoru. Předvídání situace na silnici a chování ostatních účastníků silničního provozu pomáhá jet plynuleji a vyhnout se náhlým změnám rychlosti. Jízda vysokou rychlostí výrazně zvyšuje spotřebu paliva.

Například osobní automobil jedoucí rychlostí 75 km/h spotřebuje přibližně o 18 % více paliva než osobní automobil jedoucí rychlostí 60 km/h, zatímco u dodávek se tento rozdíl zvyšuje na 37 %. Ačkoli tedy může být lákavé jezdit maximální rychlostí, pokud to limity dovolují, dodržování přiměřené rychlosti může pomoci ušetřit palivo.

TIP: Jak se s novým rokem mění povinná výbava auta? Vyplatí se také kontrola autolékárničky, zda obsahuje vše co má a je v platnosti.

2. Zkontrolovat tlak v pneumatikách
Jízda s nedostatečně nahuštěnými pneumatikami znamená, že motor musí pracovat více, aby udržel auto v pohybu. Tím se spaluje více paliva a zvyšují se emise CO2. Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách, zejména před dlouhými cestami, může pomoci snížit spotřebu paliva a také prodloužit životnost pneumatik. Kontrola tlaku v pneumatikách by měla probíhat alespoň jednou měsíčně a před cestami na delší vzdálenosti.

3. Vypnout motor
Pokud řidič nechá motor běžet, když vozidlo stojí nebo běží na volnoběh, spotřebuje motor velké množství paliva. Je-li pravděpodobné, že bude vůz stát déle než několik minut, je lepší motor vypnout. Některé novější automobily jsou nyní vybaveny funkcí stop-start, která tak učiní automaticky.

4. Odstranit střešní boxy a nosiče kol
Přídavná zařízení, jako jsou střešní boxy a nosiče kol, zvyšují hmotnost vozu a zvyšují jeho spotřebu paliva. Střešní boxy zvyšují spotřebu paliva přibližně o 22 % při rychlosti 64 km/h a o 39 % při rychlosti 75 km/h. Proto je nejlepší je odstranit, nejsou-li využité.

5. Používat méně klimatizaci
Omezení používání klimatizace může pomoci ušetřit palivo. Klimatizace může zvýšit spotřebu paliva až o 5 %. Pokud je to možné, stahování oken dokáže vůz ochladit bez nadměrné spotřeby paliva.

Rozumná plynulá jízda v rychlostních limitech pomáhá šetřit pohonné hmoty a řidičovo konto.

Pozor na špatné tankování

Mnoho řidičů ve spěchu nakoupí nesprávné palivo do svých vozů. Chybné tankování benzinu do vozu s naftovým motorem nebo naopak může výrazně poškodit motor vozu a jeho oprava může stát tisíce.

Ačkoli některé pojistné smlouvy na vozidla zahrnují krytí pro případ nesprávného tankování, více než polovina pojistných smluv jej zcela vylučuje. Proto je důležité dávat si pozor při tankování u pumpy, a předejít tak nákladným škodám na vozidle.

Pokud si motorista ještě před zapnutím motoru uvědomí, že do svého vozu natankoval špatné palivo, okamžitě by o tom měl informovat obsluhu čerpací stanice. Poté se obrátit na pojišťovnu nebo poskytovatele havarijního pojištění, aby zajistil vypuštění paliva z nádrže. Pokud řidič zjistí problém s palivem až po odjezdu z benzínky, měl by zastavit na bezpečném místě a ihned zavolat pomoc.

Je vyčerpání paliva za jízdy nezákonné?

Je důležité sledovat stav paliva a dbát na to, aby byla nádrž doplněna. Přestože vyčerpání paliva není nezákonné, lze se dostat do problémů se zákonem, pokud v takovém případě motorista řídí neopatrně.

Prázdná nádrž v některých zemích (Německo, Velká Británie) vynáší pokutu, pokud auto přestane na silnici jet a způsobí překážku. Stejně tak pokud je stojící auto příčinou dopravní nehody, může řidič čelit soudnímu řízení, dostat pokutu a ztratit body.