Bonusy a malusy

Bonus je sleva z ceny Vašeho pojistného na základě bezeškodného průběhu provozu Vašeho vozidla za určité časové období. Jeho smyslem je motivovat řidiče k zodpovědnosti a ohleduplnosti na silnicích.

Pojišťovny mají ze zákona danou povinnost bezeškodný průběh zohledňovat v ceně za povinné ručení. Pojišťovny ale mohou cenu Vašeho pojistného také o určitou částku navýšit (tzv. malus) a to v případě, že nedodržíte podmínky dané ve smlouvě nebo škoda způsobená vozidlem byla vyšší než předpokládané riziko.

Bonusy a malusy u povinného ručení

Bonusy a malusy mohou velmi výrazně ovlivnit výši Vašeho pojistného, proto je důležité sledovat aktuální nabídku pojišťoven, které nyní nabízejí širokou škálu doplňkových bonusů.

Standardní výše bonusu za 12 měsíců bezeškodního průběhu je 5 %. To nabízí většina pojišťoven. Bonusy se sčítají, proto např.za 3 roky už máte slevu 15%. Některé pojišťovny nabízí i tzv. extra bonusy za určitý počet po sobě jdoucích měsíců bez nehody. Setkáváme se proto i s 60% slevou na pojistném.

Bonusy jsou přenositelné, neboť jsou vázány na majitele vozidla. Při změně pojišťovny si nechte vystavit potvrzení o bezeškodném průběhu Vaší pojistky a předložte jej nové pojišťovně, o své bonusy nepřijdete. I poté, co si koupíte nový vůz, Vaše bonusy zůstávají.

Naopak řidičům, kterým malusy zvedají cenu pojistného, již nestačí tuto okolnost zatajit a přejít k jiné pojišťovně. Zavedený registr nehod zamezuje tzv. malusové turistice, kdy řidiči přecházeli od jedné pojišťovně k druhé s cílem získat nižší pojistné.

Většina pojišťoven odečítá za způsobení ojedinělé nehody dva roky z bezeškodní doby. Při častějších nehodách ale ztratíte nárok na bonus a přichází trest v podobě malusu.

Využijte také náš nástroj povinné ručení porovnání a zjistěte ihned nejlevnější nabídku. Na našem partnerském webu můžete sjednat povinné ručení snadno a rychle.