Záznam o dopravní nehodě

Od ledna 2009 platí předpis, který ukládá účastníkům dopravní nehody sepsat tzv. Záznam o dopravní nehodě. Platí to v případě, kdy k nehodě nemusí být přivolána policie. Tento záznam o nehodě může být sepsán na libovolný volný papír, řádně podepsaný oběma účastníky nehody. Jak správně tento formulář vyplnit?

Obecně je doporučován Evropský záznam o dopravní nehodě, který by měl každý řidič vozit v autě pro případ nehody. Tento formulář o dopravní nehodě plně odpovídá modelu vytvořenému Comité Européen des Assurances (CEA).

Bude se hodit každému řidiči i pro případ, pokud se stane mu dopravní nehoda v zahraničí. Tento formulář Vám pomůže snadno sepsat všechny náležitosti.

Formulář o dopravní nehodě

Dopravní nehody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí a zranění na silnicích po celém světě. Aby se co nejlépe chránili uživatelé silnic a ostatní účastníci silničního provozu, je velmi důležité, aby byl vypracován přesný záznam o každé nehodě.

Záznamy o dopravní nehodě jsou dokumenty, které popisují všechny aspekty nehody, včetně místa, času, účastníků, okolností a výsledků. Tyto informace jsou nezbytné k posouzení viny a odpovědnosti za nehod

Pokud druhý účastník nehody odmítne sepsat Záznam o dopravní nehodě, je nutné vždy přivolat policii. Odmítnutím sepsání se druhý účastník dopouští přestupku a policie tento zápis provede místo účastníků nehody. Policii je také nutné zavolat nejen v případě, že byla při dopravní nehodě zraněna nebo usmrcena osoba, ale také dojde-li při dopravní nehodě ke hmotné škodě pouze na vozidle. Záleží totiž na výši škody a to může pomoci určit právě policie.

TIP: Nejlevnější povinné ručení může každý sjednat velice rychle online z pohodlí domova. Stačí využít našeho online porovnávače tzv. povinné ručení porovnání a během několika minut zájemce zjistí, jaká nabídka povinného ručení je ta nejvýhodnější.

Vyplnění formuláře

Má se používat pouze jedna sada formuláře pro obě vozidla. Nezáleží na tom, kdo formulář vyplní. Důležité jsou nákresy nehody, označit místa střetu, správně vyplnit číslo dokladu o pojištění, řidičského průkazu. Je vhodné uvést všechny svědky, jejich jména a bydliště.

Záznam musí podepsat oba účastníci nehody, každý z účastníků si ponechá jedno vyhotovení pro svou pojišťovnu. Formulář by měl být pojišťovně předán co nejdříve. Není nutné ho předávat osobně, je možné ho poslat po domluvě e-mailem či poštou.