3 užitečné tipy pro cestování jako single rodič

Cestování s dětmi může být náročné, ať už jde o batolata, dospívající nebo děti někde mezi. Bez dalšího dospělého, který by vyrovnával a sdílel zátěž, jsou single rodiče při plánování rodinných výletů vystaveni většímu stresu. Rodinné dovolené s dětmi však mohou díky dodatečnému plánování proběhnout hladčeji.

Není nutné se spokojit s pobytem doma v rodné zemi. Každopádně se velmi doporučuje, aby se všichni členové pojistili v rámci cestovního pojištění. Dovolená s dětmi pro sólo rodiče nemusí být zdrcující. Zde je několik tipů, které cestování s dětmi single rodiči usnadní.

1. Najít ubytování vhodné pro děti a zároveň cenově výhodné

Při plánování rodinné dovolené rodič zpravidla hledá hotel nebo ubytování s vybavením, které se bude dětem líbit – bazén, pláž s pozvolným vstupem do moře, dětské hřiště, aktivity, které děti zabaví.

Cestovní pojištění do zahraničí je při dovolené s dětmi dvakrát tak důležité. Není radno nic podcenit.
Spočítat nejvýhodnější cestovní pojištění >

Zároveň je důležité vybrat si ubytování, které usnadní život. Například rodičům samoživitelům cestujícím s omezeným rozpočtem se vyplatí hledat hotely, v nichž mají děti pobyt zdarma.

Nejprve je potřeba ověřit si omezení, zejména věkovou hranici pro děti a počet dětí, které mohou být ubytovány zdarma na jednoho dospělého. Řada českých cestovních kanceláří nabízí zájezdy s dětmi zdarma, přičemž věkový limit k čerpání takových výhod bývá zpravidla mezi 12 a 14 lety.

Výhodné ubytování je skvělou cestou, jak ušetřit na dovolené, zejména pro rodiče samoživitele.

2. Jak se tam dostat

Je-li rozhodnuto o destinaci a ubytování, přichází na řadu rozhodnutí, jak se tam dostat.

Výlet s dětmi na čtyřech kolech se jako rodiči samoživiteli může zdát výhodnější než letadlo. Vyhnout se pohybu po rušném letišti s dětmi v závěsu je osvobozující. Pokud má single rodič mladší děti, které bývají mrzuté, může být odpočinek na cestě na benzínkách snazší a vítanější než v přeplněném letadle.

Na druhou stranu je cestování letadlem rychlejší. A letadlo může být jedinou možností, jak se společně dopravit přes celou zemi nebo do zahraničí. V obou případech plánování dopředu může ušetřit hodně bolestí hlavy.

V případě cesty autem je potřeba vzít v potaz:

 • Přibalit na cestu svačinu a nápoje a vyhnout se pochoutkám s obsahem cukru nebo kofeinu.
 • Vybavit se vychytávkami do auta, aby cesta lépe ubíhala.
 • Dopředu se rozhodnout, kde a kdy budou zastávky.
 • Vzít s sebou dostatek knih, her na cesty nebo hraček k zabavení menších dětí.
 • Mladším dětem přibalit polštáře a deky, aby si mohly po cestě zdřímnout.
 • Nezapomenout na podsedák do auta nebo autosedačku. U větších dětí nad 40 kg není podsedák do auta nutný.
 • Den před cestou natankovat benzín a mít v pořádku autolékárničku.

Kam na výlet autem nemusí být jedinou starostí. Být single rodičem znamená nemít s sebou dalšího dospělého, pokud se vozidlo porouchá. V každém případě se tedy vyplatí připlatit si u pojišťovny silniční asistenci. Pojištění auta do zahraničí by mělo být samozřejmostí.

V případě cesty letadlem je potřeba vzít v potaz:

 • Vybrat leteckou společnost, která má pověst společnosti přátelské k dětem.
 • Ušetřit čas na letišti odbavením se online 24 hodin předem.
 • Vytisknout si palubní vstupenky nebo si je stáhnout prostřednictvím mobilní aplikace letecké společnosti.
 • Zjistit požadavky letecké společnosti na doklady, které mohou být potřeba k letu s dětmi.
 • Vzít s sebou občerstvení a zábavu pro menší děti.
 • Naplánovat lety na časy, které nejlépe vyhovují běžnému režimu dětí, pokud ještě spí nebo jsou kojeny.
 • Nebát se požádat o pomoc letušky.
 • Zkontrolovat co patří a nepatří do příručního zavazadla.

Dobrá příprava je základ, jenž by se neměl podceňovat. Cestování, notabene single s dětmi, s sebou přináší mnohá úskalí, jimž lze s lehkým krokem předejít, je-li vše dopředu a do detailu plánováno.

Ani cestování s velmi malými dětmi nemusí být nesplnitelným snem. Podrobné plánování ušetří spoustu stresu a nepohodlí.

3. Neopouštět domov bez pohotovostního plánu

Být jediným dospělým, který má na starosti rodinný výlet, znamená, že je nezbytné dopředu myslet na všechno, co by mohlo dovolenou zkomplikovat.

Mít plán pro případ, že se rodič s dětmi rozdělí, je duchapřítomné a velmi praktické. Takový plán by měl zahrnovat:

 • Jak mohou děti identifikovat bezpečnou dospělou osobu, kterou mohou požádat o pomoc.
 • Jaké informace této dospělé osobě poskytnout, zejména rodičovo jméno a telefonní číslo.
 • Koho dalšího lze v nouzové situaci kontaktovat.

Pokud mají děti mobilní telefony, stažení aplikace pro sledování GPS může pomoci mít o všech přehled v případě nežádoucího rozdělení nebo pokud rodič nechá dospívající, aby se vydali na průzkum na vlastní pěst. Nabitý telefon a aktivovaný roaming je v zahraničí nezbytný.

Důležité je, aby děti věděly, na koho se mohou obrátit v případě nemoci nebo zranění mimo domov. Rodič by měl informovat přátele a rodinu o svých cestovních plánech před dovolenou i během ní. A pokud dítě onemocní nebo se zraní, být připraven v případě potřeby cestu zkrátit.

Pojištění storna případně zkrácení zájezdu u cestovní kanceláře je vhodnou volbou při cestování s dětmi. Zejména pokud důvod předčasného ukončení cesty nemůže rodič ovlivnit. Při cestování na vlastní pěst nebude od věcí mít rezervované zpáteční letenky s volitelným termínem letu bez dalších poplatků.

Cestování sólo s dětmi se může zdát na první pohled poněkud děsivé, ovšem ve skutečnosti je potřeba jen trochu více plánování, aby si všichni cestu co nejlépe užili.