Postup při uzavření povinného ručení

Ohledně povinného ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) existuje velké množství reklam na internetu i v televizi, které nabádají k tomu, abyste uzavřeli u určité společnosti povinné ručení, protože vás vyjde nejvýhodněji. I když jsou tyto reklamy vždy lákavé, tak mnoho lidí netuší, proč by měli uzavřít povinné ručení a jak postupovat pokud jej chtějí. 

Povinnost mít povinné ručení

Jestliže jste už nyní majitelem motorového vozidla nebo se teprve chystáte koupit své první auto, určitě byste měli vědět jednu důležitou informaci ohledně povinného ručení. Ze zákona je totiž dáno, že každý majitel motorového vozidla musí mít uzavřené povinné ručení. Pokud majitel vozidla tuto podmínku splní, může se svým autem jezdit po veřejných komunikacích. Pro majitele motorových vozidel není tento typ pojištění příliš oblíbený, ale platit se musí. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla kryje:

  • škodu na majetku způsobenou při provozu motorového vozidla (poškození cizího vozidla, svodidel a sloupků)
  • škodu na zdraví 
  • asistenční služby (telefonická pomoc od pojišťovny, zajištění pomoci)

Kde hledat poskytovatele povinného ručení

Pokud se podíváte na internet, určitě najdete velké množství poskytovatelů povinného ručení. I na Tipli si můžete vybírat z velkého množství společností, které s vámi toto pojištění mohou uzavřít. Velikou výhodou tohoto webu je to, že pokud při nákupu přes Tipli můžete získat část peněz zpět. Jedná se totiž o cashback portál, který zákazníky odměňuje za nakupování. V případě, že netušíte, kterou z mnoha společností vybrat a cítíte se zmateně, podívejte se na ePojisteni.cz. Jedná se o nejvyužívanější srovnávač pojištění a prodejce této služby v České republice. K povinnému ručení od ePojisteni.cz si můžete sjednat také pojištění auta. Díky tomuto portálu si můžete jednodušeji vybrat a nebo si nechat poradit s výběrem společnosti, která bude splňovat vaše představy. 

Uzavření povinného ručení

Jakmile si vyberete, který poskytovatel by pro vás byl nejvhodnější, můžete se podívat na jeho webové stránky na internetu a zjistit, zda je možné u nich uzavřít online pojištění. Například na ČPP lze sjednat online pojištění vozidel a i další druhy pojištění. Navštívit samozřejmě můžete i kamennou pobočku (pokud mají), ale pro mnoho lidí je v dnešní době mnohem pohodlnější uzavření povinného ručení z pohodlí domova. Na ČPP lince se můžete zeptat také na ČPP cestovní pojištění, pokud máte v plánu někam vyrazit. V případě, že ale máte zájem jen o ČPP povinné ručení a máte nějaké dotazy, obraťte se na ČPP klientskou zónu, kde vám odpoví na všechny vaše otázky. K tomu, abyste mohli toto pojištění sjednat, budete potřebovat hodně údajů, ty většinou naleznete na určitých dokumentech. Připravte si proto: 

  • občanský průkaz 
  • velký a malý technický průkaz od vozidla

Je velmi pravděpodobné, že budete vyplňovat formulář, do kterého musíte uvést různé údaje. Příkladem může být: identifikační údaje pojistníka, druh vozidla, značka, model, datum první registrace, palivo, objem motoru, výkon, odhad ujetých kilometrů za rok, hmotnost a mnoho dalších informací. 

Dokumenty, které si uschovejte

Po sjednání pojištění vám pojišťovna předá pojistnou smlouvu (v případě online pojištění vám ji zašle na e-mail nebo poštou). Ke smlouvě dostanete také zelenou kartu. Ta platí v ČR i v zahraničí. Některé pojišťovny k dokumentům přidávají také všeobecné pojistné podmínky, předtištěný formulář záznamu o nehodě a formulář hlášení pojistné události. Pokud by se tak nestalo, naleznete všechny informace a formuláře na internetu, odkud je možné je stáhnout a vytisknout.