Cestovní pojištění – kolik stojí, jak najít nejlevnější

Ať už se člověk chystá na eurovíkend po Evropě nebo delší cestu na jiný kontinent, měl by řešit cestovní pojištění. Cestovat bez cestovního pojištění je zbytečné riziko. Kolik cestovní pojištění stojí? A jak najít nejlevnější cestovní pojištění?

Mnoho lidí si myslí, že cestovní pojištění je na týdenní dovolenou zbytečné. U kratších pobytů ho už vůbec neřeší. To je však chyba.

Cestovní pojištění však není určeno jen pro dobrodružné, drahé nebo dlouhé dovolené. Není ani určeno jen pro cesty do zahraničí. Cestovní pojištění je dobré uzavřít na každou cestu, protože člověk nikdy neví, co se může stát.

K nehodám na cestách může dojít a také dochází. Mnoho lidí má během své cesty zdravotní potíže, úrazy, zlomeniny kostí, infarkt, bolest zubů a jiné nepříjemnosti. Pokud někdo vážně onemocní nebo se zraní v jiné zemi, kartička zdravotní pojišťovny mu příliš nepomůže. Ani v Evropě ne.

Náklady na převoz do nemocnice ze špatně dostupného místa mohou být obrovské. V některých částech světa může lékařská evakuace stát až šestimístnou částku. K tomu je třeba připočítat náklady na léčení a návrat domů. Cestování bez cestovního pojištění je zkrátka zbytečný risk.

Proč nespoléhat jen na kartičku zdravotního pojištění?

Každý občan ČR, který je u nás pojištěný v rámci systému veřejného zdravotního pojištění, má na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění nárok na potřebnou zdravotní péči během svého pobytu v zahraničí.

Týká se to zemí v EU a dále Norska, Lichtenštejnska, Islandu, Švýcarska, Severní Makedonie a v Srbska. Lékaři ve státních zdravotnických zařízeních v daném státě mají povinnost ošetřit pojištěného za stejných podmínek jako místní pojištěnce.

Leckdo by si mohl říct, že to přece stačí a není třeba si cestovní pojištění sjednávat. To je však omyl. V první řadě kartička zdravotního pojištění platí jen ve státních zařízeních, nikoliv u soukromých lékařů. Co když v daném místě žádné vhodné státní zařízení nebude? Asi každému je jasné, že ošetření u soukromého lékaře v zahraničí pěkně provětrá kapsu.

Taky je třeba vědět, že lékaři jsou povinni poskytnout péči cizinci za stejných pravidel jako místnímu pojištěnci, pokud jde o financování spoluúčasti. To, že jsou u nás některé lékařské zákroky hrazeny ze zdravotního pojištění, neznamená, že tomu tak je i v jiných státech EU.

Náklady na léčbu v některých cizích zemích totiž mnohonásobně převyšují náklady na léčbu u nás. Navíc základě kartičky zdravotního pojištění není hrazena ani repatriace (návrat) zpět do vlasti.

Konečně je potřeba si uvědomit, že na cestách nemusí dojít jen ke zdravotním potížím. Stačí třeba zpožděný let, ztráta nebo krádež zavazadel či škoda způsobená jinou osobou. Náhradu těchto nákladů pochopitelně z kartičky zdravotního pojištění uplatnit nelze. Z cestovního pojištění však ano.

Náklady na léčebné výlohy v zahraničí se mohou vyšplhat do statisícových částek.

Co kryje cestovní pojištění?

Základní cestovní pojištění kryje léčebné výlohy v případech náhlého onemocnění, úrazu nebo smrti v zahraničí. Většinou je ze základního cestovního pojištění hrazeno:

  • lékařské ošetření,
  • předepsané léky a zdravotnický materiál,
  • hospitalizace v nemocnici,
  • neodkladná operace,
  • převoz nemocného do ČR,
  • převoz tělesných ostatků do ČR,
  • zubní ošetření k odstranění akutní bolesti.

Cestovní pojištění vždy zahrnuje asistenční služby. Ty zařizují potřebnou pomoc v zemi, kde došlo k pojistné události. Asistenční služby fungují 24 hodin denně v českém jazyce.

Cestovní pojištění pak může obsahovat celou řadu připojištění jako je pojištění zavazadel, storna zájezdu, odpovědnosti za škodu nebo úrazové pojištění. Jedním z nejlepších důvodů, proč si sjednat rozšířené cestovní pojištění, je ochrana v podobě pojistného plnění při zrušení cesty.

Před uzavřením pojistné smlouvy je třeba se důkladně seznámit s pojistnými podmínkami a zejména s výlukami z pojištění. Především je nutné vybírat cestovní pojištění podle toho, na jaký typ cesty se člověk chystá.

Vzhledem k tomu, že lidé vyráží na dovolenou mnohdy i se svými čtyřnohými mazlíčky, lze dnes sjednat i např. cestovní pojištění pro psa.

Jak sjednat cestovní pojištění?

Cestovní pojištění dnes nabízí téměř každá pojišťovna. Ideální je tedy ho vybírat online z pohodlí domova, a to klidně i jen pár minut před odjezdem na dovolenou. Uzavření pojistné smlouvy je velice jednoduché a časově nenáročné

Je třeba pouze vyplnit osobní údaje o pojištěném a základní údaje o cestě. U každé pojišťované osoby je potřeba vypsat celé jméno a příjmení, rodné číslo a adresu bydliště. U cesty se vyplňuje délka pobytu a cílová destinace.

Pak už jen stačí pojištění zaplatit. Smlouva, pojistné podmínky a kontakt na asistenční službu přijde pojistníkovi do mailu. Sjednání cestovního pojištění online je rychlé a jednoduché.

Cestovní pojištění do zahraničí – na co si dát pozor

Ani sjednané cestovní pojištění není všemocné. Pokud nastanou určité situace, pojišťovna nic hradit nebude, i kdyby měl pojištěný sebelepší cestovní pojištění do zahraničí. Jedná se o tzv. výluky z cestovního pojištění. Které to jsou?

Nejčastěji jde o:

  • úraz, který se stane po požití alkoholu, drog či jiných omamných látek,
  • léčba chronických onemocnění, které pojištěný prodělal určitou dobu před uzavřením pojistky,
  • náklady související s rizikovým těhotenstvím a porodem,
  • pojištěný neřídil pokyny pojistitele,
  • úraz se stane v oblasti, kam MZV ČR nedoporučuje cestovat,
  • škody, které spadají do specializovaných připojištění k cestovnímu pojištění (rizikové sporty). 

Nejčastějším důvodem odmítnutí pojistného plnění je, když se úraz stane při provozování nepojistitelných nebo rizikových sportů, na které není sjednané připojištění. Každý si tedy musí vybírat cestovní pojištění podle toho, na jakou aktivitu se chystá.

Základní cestovní pojištění zahrnuje běžné rekreační sporty, jako je běhání, tenis, plavání nebo turistika. Pokud se však pojištěný chystá na rafting, potápění do 40 m nebo lyžování, bude potřebovat připojištění rizikových sportů.  

Extrémní sporty jako potápění nad 40 metrů, paragliding, speleologie, heliskiing nebo vysokohorská turistika a ferraty nad 3 500 m n.m. je třeba připojistit ještě navíc.

Srovnávač cestovního pojištění

Cestovní pojištění sice nestojí majlant, avšak každá koruna navíc se vždycky hodí. Pro výběr vhodného a zároveň levného pojištění je proto dobré využít srovnávač cestovního pojištění. Jedná se o jednoduchý online nástroj, který porovnává nabídky pojišťoven v poměru cena vs. nabízené služby.

Výhodou srovnávače cestovního pojištění je to, že člověk ušetří čas i peníze. Cestovní pojištění může prostřednictvím srovnávače cestovního pojištění rovnou sjednat, a to navíc i za lepší cenu. Pojišťovny totiž většinou nabízejí slevy za online sjednání cestovního pojištění.

S výběrem nejen cestovního pojištění pomůže portál www.123ruceni.cz. Nabízí kalkulačky pro povinné ručení, havarijní i cestovní pojištění a mnoho užitečných rad.