12 tipů, jak zůstat zdravá na dovolené v těhotenství

Těhotenství neznamená, že si žena nemůže užít skvělou dovolenou. A to i letecky v zahraničí. Chce se však vyhnout rizikům a zůstat během pobytu zdravá. Zde je návod, jak na to.

Možná už byla dovolená naplánovaná, když žena zjistila, že je těhotná, nebo se rozhodla vtěsnat se na poslední dovolenou bez dítěte. Ať už je to jakkoli, dobrá dovolená je příležitostí k odpočinku a péči o sebe. Následující tipy poradí, jak na to – od zdraví až po cestovní pojištění v těhotenství.

1. Naplánovat si dovolenou bez starostí

Udělat si předem průzkum, kde jsou v destinaci zdravotnická zařízení, znamená mít klid a jistotu. K poklidné a bezstarostné dovolené pomůže i vědomí, že má žena sjednané správné cestovní pojištění, které pokryje jak péči o nastávající maminku, tak o miminko. Sem může spadat například i předčasný porod.

Cestovní pojištění v těhotenství je dvakrát tak důležité. Pro budoucí maminku i nenarozené dítě.

Sjednat to nejvýhodnější cestovní pojištění v těhotenství >

Těhotenství se obvykle nepovažuje za zdravotní stav pro cestovní pojištění, takže získání správného krytí je obvykle jednoduché a cenově stejné. Vždy se však vyplatí informovat se u své pojišťovny, protože pojistná smlouva může obsahovat omezení po určitém počtu týdnů těhotenství, zpravidla po 28. týdnu.

2. Cestovat nalehko

Větší váha v podobě dítěte může více zatížit dolní část zad, proto by budoucí maminky měly být k sobě šetrné a sbalit se nalehko. Pořídit si kufr na kolečkách, při jeho zvedání být obzvlášť opatrné a v případě potřeby požádat o pomoc. Někdy postačí jen příruční zavazadlo.

3. Zůstat v letadle v bezpečí a pohodlí

I když je létání bezpečné, těhotné ženy mohou být náchylnější k hluboké žilní trombóze, zejména při dálkových letech (nad čtyři hodiny). Nošení správně nasazených stahovacích punčoch může snížit riziko vzniku krevních sraženin.

Vstávání a procházení se po letadle alespoň každých pár hodin a nošení volného oblečení pomůže udržet si pohodlí po celou dobu letu. Většina aerolinek od 28. týdne těhotenství vyžadují lékařské potvrzení, že je těhotná žena způsobilá k letu.

4. Během cesty se dobře najíst a zůstat hydratované

Kromě pravidelného pitného režimu si s sebou těhotná žena může chtít vzít i nějaké zdravé občerstvení a pestrý jídelníček. Hydratace je skvělá – pokud však žena pije hodně tekutin, bude pohodlnější rezervovat si sedadlo do uličky.

5. Být připravena na mořskou nemoc

Pokud žena trpí ranní nevolností, měla by si uvědomit, že na palubě dovolenkové lodi můžou být tyto stavy ještě horší. Neuškodí poradit se s lékařem nebo porodní asistentkou, co doporučují. Rozhodně se nedoporučuje užívat žádné léky proti nevolnosti, aniž by si žena předem ověřila, že jsou pro těhotenství bezpečné.

6. Nechat si poradit ohledně očkování a prevence malárie

Pokud chce těhotná žena cestovat do exotické destinace, možná bude muset podstoupit očkování nebo užívat léky proti malárii. Pokud plánuje dálkovou dovolenou, měla by si předem nechat poradit od lékaře, protože některé léky nemusejí být vhodné.

Proti bodnutí hmyzem pomůže zakrýt se dlouhými rukávy a světlými dlouhými šaty nebo kalhotami, zejména při západu slunce. Používat repelent proti hmyzu pouze, je-li bezpečný pro těhotenství. Vyhnout se silným parfémům, mýdlu, šamponu a deodorantům, protože mohou přitahovat hmyz.

V těhotenství je dvakrát tak důležité o sebe pečovat. Zevnitř i zvenku. Nenarozené miminko potřebuje kvalitní výživu a klid.

7. Jíst zdravě

Ochutnávání místních jídel patří k zábavě na dovolené – a není důvod, proč by si je těhotná žena neměla vychutnávat. Existuje jen několik opatření, která by měla dodržovat a vědět, co jíst v těhotenství. Například dbát na to, aby maso a ryby byly propečené, i když má nejraději steak nebo hamburger.

Pokud si žena není jistá kvalitou vody, je nejbezpečnější:

  • vyhnout se tepelně neupravené zelenině a salátu
  • držet se ovoce, které si žena sama oloupala
  • pít balenou vodu, nealkoholické nápoje a džusy v plechovkách
  • vyhýbat se ledu

Pokud je žena milovnicí sýrů, je lepší se seznámit místními sýry, aby se vyhnula nepasterizovaným verzím. A nosit s sebou zdravé svačiny, aby se nestalo, že v případě hladu bude muset sníst něco, čím si není jistá.

8. Při poznávání o sebe pečovat

Nošení pohodlné obuvi, která poskytne oporu, je v těhotenství k nezaplacení. V požehnaném stavu může být žena náchylná k oteklým nohám a kotníkům, proto je dobrý nápad dát si při vhodné příležitosti nohy nahoru.

Zastavit se a odpočinout si, je-li to potřeba, a zařadit do svého itineráře zastávky v kavárně nebo odpočinek na lavičce.

9. Být na slunci rozumná

Je skvělé chytit pár slunečních paprsků a načerpat vitamín D, avšak zvýšená hladina hormonů v těhotenství může způsobit, že bude žena citlivější na spálení. Vítané je dávat si pozor a vyhýbat se slunci v poledních hodinách, kdy je slunce nejzákeřnější.

10. Užívat si hodně ležení

Když bude těhotná žena odpočatá, užije si více zábavy, takže je lepší odolat pokušení vyplnit každý den výlety a nočními procházkami. Denní rozvrh by měl být klidný a relaxační a a žena by na dovolené měla využít především příležitosti k nicnedělání.

11. Věnovat se oblíbeným aktivitám

Procházky, plavání, tanec, jóga a aerobik s nízkou zátěží jsou skvělými způsoby, jak trávit čas na dovolené – navíc jsou prospěšné pro budoucí matku i dítě.

12. Všeho s mírou

Dbát zvýšené opatrnosti, pokud žena dělá něco, při čem by mohla spadnout, jako je jízda na koni, lyžování, bruslení nebo jízda na kole. Potápění je v těhotenství zcela vyloučeno, neboť dítě není chráněno proti dekompresi.

Ať už chce těhotná žena dělat cokoli, vždy se sjednaným cestovním pojištěním. Pokud má žena nějaké otázky ohledně toho, co může a nemůže dělat, měla by se zeptat svého lékaře nebo porodní asistentky.

Nejlepší tip

Těhotná žena by neměla zapomenout vzít si s sebou své těhotenské záznamy, aby v případě potřeby mohla lékařům poskytnout příslušné zdravotní informace. Pokud by však přece jen kvůli těhotenství chtěla dovolenou zrušit, vyplatí se mít sjednané pojištění storna zájezdu, které se vztahuje i na těhotenství.